Bocheński magistrat kupił bramę wodną. Montaż w przyszłym tygodniu przy pl. Okulickiego

-

W przyszłym tygodniu przy wejściu na plac Leopolda Okulickiego w Bochni zostanie zamontowana brama wodna, która ma przynieść ulgę w czasie upałów. Magistrat zdecydował się na zakup takiego urządzenia z kilku powodów.

Powody zastąpienia węża strażackiego, którego stosowano w przeszłości, nową bramą wodną wyjaśnił Andrzej Koprowski z Urzędu Miasta Bochnia w przesłanym mediom komunikacie.

Wszystko wskazywało na to, że będziemy mogli skorzystać z dotychczasowych urządzeń, jednak nie do końca jest to możliwe. Kurtyna, którą do tej pory montowano, to nic innego jak kurtyna wodna stosowana przez Straż Pożarną i służąca do odcinania ognia. Generowany przez nią wyrzut wody to od 3 do 10 m3 na godzinę. W przeliczeniu na litry jest to od 3000 do 10 000 litrów wody na godzinę. Przy tak dużym przepływie pojawił się problem z usytuowaniem urządzenia i niestety musieliśmy wykluczyć wszelkie miejsca w ścisłym centrum miasta – przekazał Andrzej Koprowski.

Korzystając z rozwiązań stosowanych w innych miastach, postanowiono zakupić nową kurtynę wodną tzw. bramę wodną o szerokości ponad 3 metrów i wysokości ponad 2 metrów, która dużo lepiej spełniać będzie rolę ulgi przed upałem, a jednocześnie zużywać będzie kilkadziesiąt razy mniej wody – poinformował Andrzej Koprowski.

Przedstawiciel bocheńskiego magistratu przyznał również, że duży kłopot sprawił wybór miejsca zainstalowania kurtyny: – Chodzi o zasilanie kurtyny zarówno w wodę, jak i prąd elektryczny. Nie wszędzie są hydranty i nie wszędzie można z bliskiej odległości uzyskać podpięcie do sieci elektrycznej.

Po konsultacjach również z przedstawicielami naszej bocheńskiej Państwowej Straży Pożarnej, zapadła decyzja o usytuowaniu kurtyny naprzeciw Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, przy wejściu na plac Leopolda Okulickiego. Jest tam niezbędny hydrant, istnieje odprowadzenie wody do kratki ściekowej, jest też wystarczająca ilość miejsca na ustawienie bramy-kurtyny wodnej – wyjaśnił Andrzej Koprowski.

Z przykrością muszę też poinformować, że ustawienie tego urządzenia będzie możliwe najwcześniej w środę tj. 14 lipca, a najpóźniej w piątek tj. 16 lipca br. Tak więc ulga w skwarze, szczególnie dla naszych najmłodszych, przyjdzie później niż nasze wstępne założenia, ale też i ogólne oczekiwania – dodał Andrzej Koprowski.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

październik, 2023