Spacer po cmentarzu: „Przewodnicy po dziejach naszego regionu”

-

Muzeum im. prof. S. Fischera w Bochni zaprasza w niedzielę 25 lipca na spacer po bocheńskiej nekropolii. Trzydziesty już spacer z tego cyklu poprowadzi Jan Flasza. Temat to „Przewodnicy po dziejach naszego regionu”. Początek o godz. 12:00 przy głównej bramie wejściowej na cmentarz od ulicy Orackiej.

Bocheński cmentarz przy ul. Orackiej jest jedną z najstarszych nekropolii pozakościelnych na ziemiach polskich – zarówno Cmentarz Powązkowski, jak i Rakowicki powstały później! Poświęcony został przez miejscowego proboszcza Marcina Drygalskiego 5 listopada 1787 roku, zatem w 2017 roku minęło 230 lat od tamtego wydarzenia.

Z tej okazji Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaproponowało wówczas comiesięczne spacery po cmentarzu, które odbywają się odtąd różnymi trasami „tematycznymi”. Umożliwiają one systematyczne i stopniowe poznawanie biografii ludzi, którzy za życia tworzyli historię i kulturę miasta, działali w wielu miejscowych instytucjach, zasłużyli się na rozmaitych polach aktywności, a także podejmowali rozmaite działania poza Bochnią na rzecz dobra publicznego.

Proponowane przez Muzeum spacery stanowią kontynuację rozpoczętej już przez Muzeum ponad dwadzieścia lat temu tradycji – odwiedzania grobów zasłużonych bochnian oraz grobów odzwierciedlających, na różne sposoby, dzieje samej nekropolii.

Pierwsze spotkanie w 2017 roku, prowadzone przez Jana Flaszę, nawiązywało do obchodzonego wówczas jubileuszu 200. lecia Gimnazjum i Liceum im. Króla Kazimierza Wielkiego. W najbliższą niedzielę 25 lipca o godzinie 12:00 odwiedzimy groby tych, którzy stali się przewodnikami po naszych dziejach regionalnych.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

sierpień, 2022

X