Wrócił Bieg Majora Bacy. Na starcie starzy i młodzi! – ZDJĘCIA

-

157 zawodników wystartowało w  XXVII Memoriałowym Biegu Majora Bacy, który odbył się w niedzielę w Bochni – Chodenicach. W imprezie, której celem jest propagowanie sportowego stylu życia oraz upamiętnienie postaci majora Jana Kaczmarczyka wystartowało 40 kobiet i 117 mężczyzn.

Zawodnicy biegu głównego pokonali trasę o długości 10 km – dwie pętle ulicami: Chodenicką i Karosek.

Pierwszy metę XXVII Memoriałowego Biegu Majora Bacy przekroczył Aleksander Dragan z Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego, który pokonując 10-kilometrową trasę z czasem 00:32:49.39. Czas ten jednak nie pozwolił Draganowi na zdobycie rekordu, wciąż należącego do Ruslawa Sauczaka, który osiem lat temu pokonał ten dystans z wynikiem 00:29:57. Drugie miejsce w tym roku z czasem 00:33:27.63 zdobył Emil Drabik z Mszany Dolnej. Trzeci na podium stanął Ukrainiec Sergij Szewczenko z czasem 00:33:53.51.

Wśród kobiet najlepszy czas 00:35:41.56 osiągnęła Katarzyna Broniatowska, reprezentująca AZS AWF Kraków Masters. Tym samym pobiła swój wynik na tej trasie z 2019 r, kiedy na mecie zjawiła się z czasem 00:36:08. Nie pobiła jednak swojego wyniku z 2018 r., który wynosił 00:34:59. Warto jednak zwrócić uwagę, że ta biegaczka po raz trzeci zajmuje I miejsce na podium Memoriałowego Biegu Bacy. Drugie miejsce wywalczyła Sabina Jarząbek z tego samego klubu, co główny zwycięzca, czyli KKL Kielce – z czasem 00:35:57.33. Trzecia wśród kobiet metę przekroczyła Beata Popadiak z Jodłówki, z klubu ASICS FrontRunner Poland z czasem 00:36:11.19.

Oprócz klasyfikacji generalnej biegacze nagradzani byli w poszczególnych kategoriach wiekowych – wyniki TUTAJ.

– Ponad połowa startujących w tym roku, to biegacze z powiatu bocheńskiego – mówi dyrektor biegu Sabina Bajda. – Cieszy nas fakt, że ta dyscyplina sportowa cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności. W XXVII edycji biegu na starcie stanęło 88 mieszkańców powiatu bocheńskiego, w tym 20 kobiet.

Wśród nich wystartowali reprezentanci takich klubów jak: współorganizatora Biegu Majora Bacy – Salt Runners Bochnia oraz m.in. ASICS Frontrunner Poland, Creative Bochnia Biega Team (dawne Dziki), Run 2 B Free, WKS Szreniawa Nowy Wiśnicz.

Wyniki bochnian w XXVII Memoriałowym Biegu Majora Bacy

Pierwsze miejsce na podium w klasyfikacji powiatu bocheńskiego wśród mężczyzn zdobył Adam Rębilas z Nowego Wiśnicza, który z czasem 00:34:35:03 uplasował się zarazem na piątym miejscu w klasyfikacji generalnej! Był to niewątpliwie sukces tego zawodnika, który w poprzednich dwóch edycjach Biegu Bacy zajmował drugie miejsca. tym razem nie tylko zajął pierwsze, ale również pobił swój czas na tej trasie.

Wśród biegnących mieszkańców z naszego regionu druga na mecie znalazła się wymieniona wyżej (10. w klasyfikacji generalnej) Beata Popadiak z czasem (przypomnijmy) 00:36:11.19. Trzeci na mecie zjawił się Krzysztof Filipek z Nowego Wiśnicza z czasem 00:37:01.78. Czwarte miejsce w opisywanej kategorii zdobył również wiśniczanin Adrian Wieciech, który przekroczył metę z czasem 00:38:22.25. Wśród kobiet – mieszkanek powiatu bocheńskiego kolejne miejsca zajęły: Marzena Gut z Borku, biegająca w Salt Runners Bochnia – z czasem 00:44:37.28 oraz Monika Szydłowska z Jodłówki z czasem 00:45:32.59.

Najstarsi i najmłodsi biegacze – nie mają roku i sięgają osiemdziesiątki!

Wśród biegaczy wyróżniono również (jak co roku) najstarszych i najmłodszych. Tutaj padają naprawdę rekordy! Na starcie pojawiła się znana w środowisku biegaczy 78-letnia tarnowianka Barbara Prymakowska. Najstarszym, wyróżnionym zawodnikiem był pochodzący z Bielska-Białej 72-letni Stefan Sikor.

Najmłodszą biegaczką była 13-miesięczna Oliwia Gicala z Krzyżanowic i w kolejności: jej ponad dwuletnia siostra Anna Gicala oraz równolatka Ani – Julia Kochan z Pruszcza Gdańskiego.

Bieg Dzieci i Młodzieży

Tuż przed biegiem głównym w trakcie Memoriału przeprowadzono bieg dla dzieci i młodzieży. Na starcie stanęło 168 zawodników (tylko o 2 mniej niż w roku 2019). Młodzież do lat 16 miała do pokonania dystans około 1 km, natomiast dzieci młodsze do lat 6 – 200 m, do lat 8 – 400 m, do lat 12 – 800 m.

– Cieszymy się, że udało się zorganizować tę imprezę po roku nieobecności mówi Sabina Bajda dyrektor XXVII Memoriałowego Biegu Majora Bacy. – W biegu głównym startowało mniej zawodników niż zwykle – ale to podobno tendencja na wszystkich biegach. Cieszy mnie ogromnie rekordowa ilość startujących dzieci – aż 168, w tym najmłodszych do 6 lat 63. Gorąco dziękuję wszystkim służbom (rekordowa ilość pomagających w tym roku), którzy pomogli w sprawnej organizacji tego przedsięwzięcia.