R e k l a m a

Będzie reforma urzędów pracy. Plany ministerstwa konsultowano w Bochni. „Mamy rynek pracownika”

-

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekty ustaw, które mają zreformować rynek pracy w Polsce. Zmieni się sposób działania powiatowych urzędów pracy przekształconych w Centra Wspierania Zatrudnienia, łatwiejsze ma być zatrudnianie cudzoziemców. Dziś w Bochni odbyło się specjalne spotkanie z przedstawicielami urzędów pracy z całej Małopolski, na którym konsultowano planowane zmiany.

Konsultacje poprzedził krótki briefing prasowy, podczas którego przedstawiono główne założenia reformy.

– Rynek pracy w Europie i Polsce bardzo się zmienił. W tej chwili mamy rynek pracownika. Ustawa, która w tej chwili funkcjonuje ma już 18 lat, wiele nowelizacji, i po naszej diagnozie okazało się, że ta ustawa musi być zmieniona. Przygotowujemy cztery ustawy, a dzisiaj będziemy rozmawiali o dwóch najważniejszych: ustawie o wspieraniu zatrudnienia oraz ustawie o zatrudnianiu cudzoziemców – mówiła Iwona Michałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

Iwona Michałek podkreśliła, że ideą reformy jest zmiana sposobu działania Powiatowych Urzędów Pracy:

– Będą się one nazywały Centrami Wspierania Zatrudnienia. Chcemy, żeby nie były jednoznacznie identyfikowane tylko z bezrobotnymi i z rejestracją bezrobotnych. Chcemy, żeby tam pomoc znaleźli nie tylko ci, którzy szukają pracy, ale także ci, którzy chcą zmienić swoją pracę, chcą nabyć nowe kwalifikacje – wyliczała, dodając: – Tam, w CWZ, będą pracowali fachowcy, którzy będą mogli pomóc każdemu potrzebującemu. Chcemy bardzo mocno scyfryzować urzędy pracy. W tej chwili istnieje 18 różnych systemów informatycznych na naszym rynku pracy, chcemy żeby był jeden, maksymalnie dwa. Podkreśliła jednocześnie: – Jednoznacznie chcę powiedzieć: nie chcemy centralizować rynku pracy. Widzimy bardzo dobrą współpracę między samorządem a rządem w tym zakresie.

– Proponowane ustawy to wyjście naprzeciw strukturalnym zmianom w gospodarce i na rynku pracy. Zakładając, że najbliższe miesiące przyniosą pozytywną koniunkturę w gospodarce wydaje się, że rozwój gospodarczy będzie w dużej mierze zdeterminowany od dobrych rozwiązań na rynku pracy – wskazywał z kolei Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w MRPiT.

Podczas briefingu podkreślano wagę wprowadzenia ułatwień przy zatrudnianiu cudzoziemców.

– Wskaźniki gospodarcze pokazują, że mamy bardzo niskie bezrobocie i jednocześnie wysoki wzrost gospodarczy – z tego się trzeba cieszyć, ale z drugiej strony niskie bezrobocie powoduje, że mamy do czynienia z tzw. rynkiem pracownika, a nie rynkiem pracodawcy. Stąd propozycje ułatwień zatrudnienia cudzoziemców, wielokrotnie zgłaszane przez przedsiębiorców – mówił poseł Stanisław Bukowiec. – Myślę, że to spotkanie pozwoli wypracować jeszcze lepszy kształt projektów ustaw, które w toku kolejnych konsultacji społecznych będą mogły wejść w życie jak najszybciej.

Jakie są główne założenia opracowywanych zmian?

– To odbiurokratyzowanie, uproszczenie i uelastycznienie wielu procedur – wyliczał Mikołaj Tarasiuk, zastępca dyrektora departamentu rynku pracy w ministerstwie. – W szczególności zależny nam na tym, żeby oddzielić status osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego. Aktualnie według naszych danych 57% osób zarejestrowanych jako bezrobotne to są osoby, które rejestrują się tylko i wyłącznie po to, żeby uzyskać ubezpieczenie zdrowotne, a nie po to, żeby przyjść, znaleźć pracę, przeszkolić się, czy zmienić kwalifikacje…

Ułatwienie w zatrudnieniu cudzoziemców ma polegać m.in. na przeniesieniu wydawania zezwoleń na pracę na poziom powiatowych urzędów pracy (w przyszłości Centrów Wspierania Zatrudnienia). – Będzie to skutkowało przyspieszeniem procedur – urzędów powiatowych jest 340, a wojewódzkich 16, więc samo to spowoduje, że ilość wniosków rozłoży się na większą ilość urzędów, które będą mogły sprawniej rozpatrywać te wnioski – wskazywał Tarasiuk.

– Małopolska to 9. województwo, w którym się spotykam z dyrektorami Powiatowych Urzędów Pracy – poinformowała Iwona Michałek. – Te spotkania są bardzo ważne ponieważ chcielibyśmy bardzo, żeby te ustawy zostały wprowadzone w życie w przyszłym roku, choć na pewno nie od stycznia, bo tego nie zdążymy zrobić ponieważ proces legislacyjny w Polsce jest długi, a my chcemy to skonsultować ze wszystkimi ważnymi środowiskami, które się tym zajmują.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc