R e k l a m a

Sobota. Narodowe Czytanie w Bochni

-

W pierwszą sobotę września, jak co roku, zapraszamy na kolejną edycję akcji Narodowe Czytanie. Jej bocheńska odsłona odbędzie się 4 września 2020 r. o godz. 16.30 w Tężni na Plantach Salinarnych, w razie niepogody w sali klubu Biblioteki.

Na lekturę Narodowego Czytania w tym roku wybrano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To najpopularniejsze dzieło tej autorki, powstałe na początku ubiegłego wieku, ale do dziś nie tracące popularności. Po tę niezwykłą tragifarsę chętnie sięgają zarówno profesjonaliści, związani z teatrem i filmem, jak i teatry amatorskie. Na podstawie dramatu powstał w 1930 r. film, uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy. Dzieło to cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych i silna wymowa społeczna.

Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie odbywa się po raz dziesiąty i objęła ją patronatem honorowym Para Prezydencka. Z tej okazji Prezydent RP Andrzej Duda, zachęcając do współtworzenia akcji, napisał: „Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji”.

Organizatorzy bocheńskiej odsłony Narodowego Czytania: Starostwo Powiatowe w Bochni, Urząd Miasta Bochnia, Miejski Dom Kultury oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zapraszają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w tym corocznym święcie polskiej literatury. Osoby, które przyniosą własny egzemplarz czytanej książki będą mogły go oznaczyć pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania. Wybrane fragmenty „Moralności…” usłyszymy w interpretacji osób znanych, mieszkańców naszego miasta, młodych artystów – uczestników warsztatów teatralnych w Bibliotece oraz Teatru Artystokrackiego, działającego przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Tężni na Planty Salinarne, a jeśli aura nie będzie sprzyjać czytaniu pod gołym niebem do sali klubu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, ul. A. Mickiewicza 5.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia