Przed nami Weekend z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego

-

To będzie już 14 edycja projektu wymyślonego i realizowanego przez bocheńskie Starostwo Powiatowe. Atrakcji znów jest mnóstwo i można się w nich pogubić – na szczęście z pomocą przychodzi specjalna strona internetowa stworzona przez organizatorów.

W tym roku „Weekend z zabytkami” rozpocznie się od wernisażu wystawy fotografii Iana Gothier „Kobiety z ukrycia”, który będzie poprzedzony spektaklem z pokazem kolekcji mody Anny Watras. Będzie z pewnością ciekawie i różnorodnie. Pokaz odbędzie się w piątek o godzinie 18.30 na placu przy Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, następnie uczestnicy zostaną zaproszeni na wystawę do Galerii Sztuki Bochnia przy ul. Rynek 16.

Sobota i niedziela (11-12 września) to dwa dni pełne wrażeń, ciekawych atrakcji, swoiste święto kultury, tradycji i smaku. Przed zwiedzającymi otworzą swoje drzwi najbardziej wartościowe zabytki kultury materialnej Ziemi Bocheńskiej. Oprócz popularnej Kopalni Soli w Bochni, Kościółka Św. Leonarda w Lipnicy czy Zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu będzie można zobaczyć Kościół św. Jakuba w Rozdzielu, Sobolowie, Tarnawie czy Mikluszowicach, Izby Regionalne w Żegocinie i Lipnicy oraz Izbę Pamięci w Bratucicach…

Wśród nowych propozycji znalazły się m.in. wycieczka w głąb starego zegara znajdującego się w bocheńskim magistracie i zlokalizowana na Rynku wystawa plenerowa „Bochnia z góry”. Będzie można wybrać się na wycieczkę rowerową brzegiem zakola Raby. Z pewnością dla wielu z nas, zaskoczeniem jest, że na terenie Powiatu Bocheńskiego znajdują się źródła wody mineralnej smakiem przypominające krynickie wody zdrojowe, dlatego zapraszamy w sobotnie przedpołudnie na spacer do żegocińskich źródełek. Warto zabrać ze sobą pustą butelkę, gdyż woda z tego miejsca podobno ma właściwości lecznicze.

Oczywiście nie zabraknie w weekendowej ofercie spacerów tematycznych, które cieszyły się dużą popularnością w ubiegłorocznej edycji. Spacerować będzie można w Bochni, Nowym Wiśniczu czy Lipnicy Murowanej. Nie zapomniano również o wielbicielach smaków, których zapraszamy do chronowskiej winnicy, Frankówka Mała w Cichawce przygotowała rekreacyjną zabawę terenową z historią kuchni w tle, zaś Pasieka u Kiejdów zaprasza na piknik pszczelarski. To tylko nieliczne z atrakcji, które znalazły się na weekendowej mapie zwiedzania.

Cały program można znaleźć na stronie www.zabytki.powiatbochenski.pl

Na koniec na miłośników motoryzacji i nie tylko czeka samochodowa nostalgia czyli I Powiatowy Zlot Pojazdów Zabytkowych. Prawie 100 załóg z całej Polski zjedzie do Bochni, aby zaprezentować swój zabytkowy pojazd. Wśród samochodów i motocykli  będą takie okazy jak Chevrolet pickup z 1938 roku czy Harley WLA z 1942 roku. Trasa pojazdów przebiegać będzie przez Bochnię, Nowy Wiśnicz, Lipnicę Murowaną i Żegocinę. Pasjonaci motoryzacji będą mogli z bliska zobaczyć zabytkowe pojazdy, gdyż w każdej z miejscowości przewidziany jest postój. W Nowym Wiśniczu na parkingu przy Kościele oraz Zamku, w Lipnicy Murowanej i Żegocinie na parkingach zlokalizowanych  w centrum, natomiast w Bochni zapraszamy wszystkich do Parku Rodzinnego Uzbornia na godzinę 15.30 gdzie zlot zakończy się, konkursami m.in. na najładniejszy, najszybszy czy najstarszy pojazd.

Weekend z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego to nieczęsto nadarzająca się okazja by odkryć Powiat Bocheński i jego niezwykłe, a często na co dzień niedostępne miejsca, jak również wziąć udział w wyjątkowych wydarzeniach towarzyszących.

Patronem medialnym wydarzenia jest Bochnianin.pl.

ZAPRASZAMY!

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

styczeń, 2023