? Jazda na letnich oponach w zimie – dlaczego nie jest rozsądnym pomysłem?

Czy jazda na letnich oponach w zimie ma sens? Wiele osób ma na ten temat wyrobione zdanie. Większość przeciwników opon letnich zimą słusznie wskazuje na to, że może być to niebezpiecznie. Istnieje więcej argumentów świadczących o tym, że jazda na letnich oponach w zimie nie jest najlepszych pomysłem. Co jeszcze warto o tym wiedzieć?

Opony letnie w zimie – dlaczego wskazana jest zmiana na zimowe?

Opony letnie mają mniejszą przyczepność na śniegu niż opony zimowe. Ma to związek z ich budową – nie są wyposażone w charakterystyczny dla opon zimowych bieżnik z głębokimi rowkami. Patrząc na wzór opony zimowej marki Goodyear, widoczny pod adresem: https://www.sklepopon.com/model-opony/goodyear-ultra-grip-performance-, widać również dużą ilość nacięć zwanych lamelami, umieszczonych na klockach bieżnika. Takie rozwiązania odpowiadają właśnie za przyczepność oraz możliwość hamowania na pokrytej śniegiem nawierzchni. 

Droga hamowania na śniegu w przypadku opon zimowych i opon letnich może różnić się nawet o kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów, w zależności od prędkości jazdy. Letnie opony w zimie są niewskazane ze względu na bezpieczeństwo osób podróżujących samochodem oraz innych uczestników ruchu drogowego. 

Warto wiedzieć, że opony zimowe należy stosować już przy temperaturach spadających poniżej 7 stopni Celsjusza. To oznacza, że najlepiej założyć je już w październiku i zmienić na letnie dopiero w okolicach Świąt Wielkanocnych. 

Wielu kierowców decyduje się na zmianę opon letnich na zimowe dopiero wtedy, gdy spadnie pierwszy śnieg. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale również dlatego, że w tym czasie większość kierowców udaje się do serwisów wulkanizacyjnych. Jeśli chcemy zmienić opony szybko, warto zdecydować się na to jeszcze wczesną jesienią.

Jeśli kwestie bezpieczeństwa nie są wystarczającym argumentem do zmiany opon, warto wiedzieć też, jak jazda na letnich oponach w zimie może zwiększyć ryzyko awarii. W tym celu trzeba dowiedzieć się, jak zachowują się opony letnie przy niskich temperaturach.

Jak zachowują się opony letnie przy niskich temperaturach?

Opony letnie nie sprawdzają się zimą również ze względu na to, że są wykonane z innej mieszanki gumy, niż opony zimowe. Guma, z której zrobione są opony letnie, nie jest przystosowana do jazdy w ujemnych temperaturach. 

Zimą ze względu na bardzo niską temperaturę opona letnia twardnieje, co również jest powodem zmniejszonej przyczepności. Opony letnie wykonane z mieszanki gumowej mniej odpornej na zimno, przez co są również bardziej narażone na uszkodzenia. 

Gdy bieżnik opony staje się twardy i guma traci elastyczność, wzrasta ryzyko pęknięcia lub ukruszenia opony. Co więcej, zaniechanie wymiany opon na zimowe może sporo kosztować w sytuacji pęknięcia opony. Producent może uznać używanie opon letnich w zimie za niezgodne z przeznaczeniem. W takiej sytuacji nie są one objęte gwarancją.

Czy można jeździć na letnich oponach zimą?

Czy pomimo niebezpieczeństwa, które wynika z jeżdżenia na oponach letnich zimą, jest to w Polsce zabronione? Nie, ponieważ Polska w przeciwieństwie do niektórych krajów europejskich nie ma takiego przepisu. Istnieje jedynie zalecenie. 

Z tego względu odpowiedź na pytanie o to, „czy można jeździć na letnich oponach zimą?”, w myśl prawa jest twierdząca, jednak lepiej tego nie robić. Opony letnie przy niskich temperaturach nie pozwalają na zachowanie bezpieczeństwa. Charakteryzują się niższą przyczepnością, dłuższą drogą hamowania oraz większym ryzykiem pęknięcia opony.

Mandat za opony letnie w zimie

Z uwagi na brak odpowiedniego zapisu w polskim prawie, mandat za opony letnie w zimie w naszym kraju nie obowiązuje. Służby nie mają prawa wypisania takiego mandatu. Pomimo tego, od wielu lat wszyscy specjaliści zalecają, aby nie praktykować jazdy na letnich oponach w zimie. 

Warto pamiętać też o tym, że w większości krajów europejskich otrzymanie mandatu za opony letnie w zimie jest możliwe. Należy pamiętać o tym, zwłaszcza planując zagraniczny, zimowy wyjazd. Niemiłe zaskoczenia i mandat może nas czekać na terenie krajów takich jak między innymi Niemcy, Austria, Słowacja, Czechy, Norwegia czy Szwecja. W tych i innych krajach europejskich przepisy określają konkretny termin wymiany opon z letnich na zimowe, do których przestrzegania zobowiązani są wszyscy kierowcy.

Opony letnie w zimie – czy mają jakieś zalety?

Opony letnie w zimie pomimo licznych minusów są wybierane przez wielu kierowców. W niektórych przypadkach ich wybór jest związany z niewiedzą dotyczącą niebezpieczeństwa związanego z używaniem opon letnich zimą. 

Wiele osób zdaje sobie jednak sprawę z potencjalnego zagrożenia, ale nie zmienia opon ze względu na brak czasu lub nieuwagę. Dla takich osób doskonałym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na opony całoroczne. Tego typu opony mogą być z powodzeniem stosowane w zimie, w przeciwieństwie do opon letnich. Opony całoroczne nie sprawdzą się w ekstremalnych warunkach, na przykład podczas zimy w górach, ale w przypadku poruszania się zimą po mieście będą w zupełności wystarczające.

Niezależnie od typu opon, w które wyposażony jest samochód, warto pamiętać o ich regularnym kontrolowaniu. Należy minimum raz w miesiącu sprawdzić ciśnienie w oponach i to, czy na ich powierzchni nie pojawiły się uszkodzenia mechaniczne, co może być groźne zarówno dla opon letnich, zimowych, jak i całorocznych.

Najnowsze

X