Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na spotkanie z Mateuszem Koprowskim i Zbigniewem Pikułą i promocję ich tomiku „Dwa waria(n)ty czyli limeryczno-epistolograficzna wymiana myśli między Mateuszem K a Zbigniewem P.”, 28 września 2021 r. o godz. 18.00 w sali klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5.
Mateusz Koprowski pochodzący z Łodzi redaktor, dziennikarz, muzyk, capoeirista. Wywodzi się z rodziny o długich tradycjach dziennikarskich i literackich. Jest synem znanego dziennikarza polskiego Marka Koprowskiego, a jednocześnie wnukiem Jana Koprowskiego – znanego literata, poety, dziennikarza, pisarza, członka ZLP, tłumacza z j. niemieckiego, kierownika literackiego Teatru Nowego Kazimierza Dejmka w Łodzi i redaktora naczelnego wielu czasopism literackich i społeczno-kulturalnych. Jest współtwórcą i redaktorem książki Marka Koprowskiego „Spowiedź praktykującego alkoholika”. Od 1997 r. pracuje jako pomoc redakcyjna w „Angorce”. Jest również redaktorem w „Tygodniku Angora”, odpowiada za Dział Łączności z Czytelnikami. Ponadto jest założycielem i członkiem zespołu NTK oraz prezesem Stowarzyszenia Capoeira UNICAR i Kultury Brazylijskiej.
Zbigniew Pikuła urodził się w Bochni, od ponad pół wieku mieszka w Majkowicach. Ukończył Technikum Mechaniczne i w tym czasie zaczął pisać wiersze. Później zarzucił pisanie i dopiero od kilkunastu lat do niego powrócił. W lutym ubiegłego roku w bocheńskiej Bibliotece promował swój pierwszy tomik „Zebrałem się w tomik”. Tworzy wiersze klasyczne, zarówno liryczne jak i satyryczne, pisze fraszki, limeryki, humoreski, teksty piosenek… Jego twórczość została zauważona na 17 konkursach w tym: na dwóch był laureatem pierwszej nagrody, raz drugiej i raz trzeciej. Jest współorganizatorem wielu imprez kulturalno – środowiskowych. Jego hobby to także gra na gitarze i śpiewanie własnych tekstów. Przed wydaniem swojego pierwszego tomiku wiersze liryczne, satyryczne, fraszki i limeryki publikował w „Angorze” oraz na portalu: poetyckie-zacisze.pl.
To właśnie „Angora” była miejscem spotkania dwóch autorów promowanego tomiku. Wspólne zainteresowania i pasje, nadawanie na podobnych falach i poetycka wena spowodowały, że dwaj twórcy rozpoczęli elektroniczną korespondencję będącą swoistą „walką na pióra”. Aby nie było za łatwo ustalili następujące zasady: wybrali formę poetycką – limeryk, ostatnie słowo z limeryku przeciwnika miało być pierwszym słowem tworzonego limeryku lub jego tematem. W ten sposób, w wyniku jedenastomiesięcznej korespondencji powstał pełen humoru tomik limeryczno-epistolograficzny, który wzbogacili swoimi rysunkami znani polscy ilustratorzy.
Podczas spotkania Zbigniew Pikuła zaśpiewa kilka swoich tekstów. Będzie można nabyć promowany tomik i wzbogacić go o autografy autorów. Odbędzie się również licytacja tomiku, z której dochód będzie przeznaczony dla Fundacji Auxilium.