R e k l a m a

W sobotę koncert z okazji 100-lecia śmierci Władysława Żeleńskiego

-

Fundacja im. Władysława Żeleńskiego we współpracy z Gminą Kłaj organizuje w sobotę 9 października o godz. 18.00 koncert w Pałacu Żeleńskich z okazji 100. rocznicy śmierci Władysława Żeleńskiego, wybitnego kompozytora pochodzącego z Grodkowic. W programie m.in. nowo odkryte kompozycje fortepianowe (wśród nich utwory napisane przez niego w wieku 11 lat) oraz pieśni z towarzyszeniem fortepianu. Wykonawcami są: pianistka Maria Gabryś-Heyke oraz sopranistka Marta Trybulec. Koncert poprowadzi Ireneusz Trybulec.

Maria Gabryś-Heyke jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, absolwentką Musikhochschule Luzern w Szwajcarii oraz Schola Cantorum Basiliensis. Specjalizuje się w grze na dawnych fortepianach. Wydała kilka albumów w Polsce oraz w Szwajcarii, wśród nich z dziełami Chopina. W bieżącym roku nagrała dla Polskiego Radia utwory fortepianowe Żeleńskiego.

Marta Trybulec jest solistką zespołu „Camerata Cracovia”, z którym koncertowała w całej niemal Europie i nagrała szereg płyt z muzyką XVI i XVII wieku. Wykonuje także repertuar XIX-wieczny. Wraz z Marią Gabryś-Heyke zarejestrowała dla Polskiego Radia pieśni Władysława Żeleńskiego.

Władysław Żeleński należy obok Chopina i Moniuszki do grona najwybitniejszych polskich kompozytorów. Urodził się 6 lipca 1837 r. w Grodkowicach w majątku dworskim należącym do tej rodziny od XVII wieku. Zmarł w Krakowie 23 stycznia 1921 r. i jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim. Skomponował wiele utworów kameralnych, chóralnych i orkiestrowych a także cztery opery. W Krakowie stworzył podstawy pod szkolnictwo muzyczne, zakładając Konserwatorium Krakowskie, które dało początek dzisiejszej Akademii Muzycznej. W bieżącym roku Filharmonia Krakowska zorganizowała dwa specjalne koncerty poświęcone twórczości Żeleńskiego z okazji 100. rocznicy urodzin.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc