R e k l a m a

Saarlandczycy podziwiali piękno Bocheńszczyzny

-

Zapraszamy w podróż fotograficzną przez nasz partnerski powiat, zanurzcie się w jego różnorodności – tak nasi niemieccy przyjaciele z Saarlouis zachęcali swoich mieszkańców do obejrzenia wystawy prezentującej piękno Bocheńszczyzny. Wystawa stanęła w muzeum ziemi lotaryńskiej i była dostępna dla Saarlandczyków we wrześniu.

Powiat Saarlouis i Powiat Bocheński łączy dwudziestoletnie partnerstwo. Z tej właśnie okazji oba samorządy postanowiły w szczególny sposób świętować jubileusz organizując m. in. wystawy, konkursy wiedzy czy wspólne wydawnictwa.

Wystawa pt. „Zdjęcia z Powiatu Bocheńskiego – podróż fotograficzna przez nasz partnerski powiat ” jest jednym z elementów tego jubileuszu i stanęła w ogrodzie lotaryńskiego muzeum ′′Haus Saargau′′ w Gisingen.

Saarlandczycy mogli podziwiać wyjątkowe fotografie, zachęcające do zwiedzenia i poznania najpiękniejszych i najciekawszych zakątków powiatu bocheńskiego. Z pewnością perełką tej wystawy była wpisana na listę UNESCO Kopalnia Soli w Bochni oraz zapierający dech ogrom Puszczy Niepołomickiej z jej charakterystycznym Czarnym Stawem. Nie zabrakło również fotografii prezentujących ważne tradycje jak Palmy Lipnickie czy dożynki, jak również samych mieszkańców Bocheńszczyzny.

– To wyjątkowy rok, rok, na którego świętowanie przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu dzieląc się pomysłami, omawiając szczegóły, snując plany. I to wszystko zniweczył nam mały, podstępny wirus, który pokrzyżował wszystko — powiedział podczas otwarcia wystawy starosta Lauer

Starosta przypomniał początki współpracy, nawiązał do znaczenia i roli jakie pełnią partnerstwa między narodami, o próbie porozumienia i nawiązania dialogu, który jest niezbędnym elementem tworzenia stabilnych fundamentów zjednoczonej Europy, Europy bez konfliktów i niesnasek.    

Partnerstwo nie miałoby jednak racji bytu bez działalności Stowarzyszenia Saarlouis – Bochnia, a o jego rozwój i prężne działania dbał przez wiele lat obecny na uroczystości były Prezes Horst Ziegler. Ludzie działający z potrzeby serca na rzecz partnerstwa, tworzą je, gdyż wykraczają poza ramy oficjalnych dokumentów i umów, na rzecz kontaktów międzyludzkich, naturalnych i prawdziwych. Takie relacje wyrosły na gruncie współpracy między szkołami, co szczególnie cieszy i napawa nadzieją, bo to właśnie dzieci i młodzi ludzie są naszą przyszłością, to oni kształtować będą przyszłą, mocną i zjednoczoną Europę. Nie można również pominąć wieloletniej współpracy pomiędzy strażami pożarnymi, które stworzyły barwną i piękną historię partnerstwa.

Z pewnością wystawa prezentująca uroki Bocheńszczyzny jest niezwykłą reklamą dla naszego powiatu. Przyjaciele z Saarlouis na czele ze starostą Lauerem starają się przybliżyć swoim mieszkańcom nasz powiat zachwycając się jego bogactwem, różnorodnością oraz zabytkami.

Starosta Lauer zachęca zwłaszcza tych, którym Ziemia Bocheńska jest zupełnie obca, którzy nigdy tutaj nie dotarli i niewiele wiedzą o jego historii –

– Kiedy pojawia się perspektywa wyjazdu do Bochni, trochę jestem rozdrażniony, bo podróż daleka i męcząca. Złości mnie, że muszę wyjechać i zostawić tutaj cały ogrom pracy, rozpoczęte sprawy, dokumenty. I kiedy naburmuszony przyjeżdżam na miejsce, kiedy witają mnie moi polscy przyjaciele – cała niepewność i wątpliwości znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jestem szczęśliwy – tak naprawdę szczerze szczęśliwy — wyznał starosta Lauer w swoim przemówieniu wygłoszonym podczas otwarcia.

Wspominał polską gościnność, otwartość, serdeczność, którą jest oczarowany za każdym razem, gdy gości w powiecie bocheńskim. Z ogromną sympatią i szacunkiem opowiada o bocheńskim staroście, o którym mówi:

– Często wymieniam się informacjami z moim kolegą „po fachu” i przyjacielem, bo tak mogę nazwać Adama Kortę, starostę bocheńskiego, człowieka niezwykle sympatycznego i otwartego, z którym świetnie się rozumiemy i dogadujemy. To człowiek, z którym można omawiać ważne sprawy, ale też pożartować — podkreślił Lauer.

Kończąc przemówienie starosta Lauer wyraził nadzieje na spotkanie w przyszłym roku i już osobiście świętowanie jubileuszu w gronie przyjaciół z powiatu bocheńskiego.

Materiał z otwarcia wystawy:

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia