Koncert z okazji 100. rocznicy śmierci Władysława Żeleńskiego – ZDJĘCIA

-

W sobotę 9 października w pałacu Żeleńskich w Grodkowicach dzięki staraniom Fundacji im. W. Żeleńskiego odbył się koncert z okazji 100. rocznicy śmierci Władysława Żeleńskiego – wybitnego kompozytora pochodzącego z tej miejscowości.

Podczas koncertu wykonano m.in. nowo odkryte kompozycje fortepianowe (wśród nich utwory napisane przez Władysława Żeleńskiego w wieku 11 lat). Nie zabrakło również utworów fortepianowych Fryderyka Chopina które wykonała Maria Gabryś-Heyke oraz szeregu pieśni Żeleńskiego w wykonaniu sopranistki Marty Trybulec z towarzyszeniem fortepianu.

Podczas przerwy słuchacze mogli obejrzeć niewielką wystawę na której zaprezentowano najnowsze odkrycia – rękopisy kompozycji Żeleńskiego, a także oryginalny fortepian firmy Małecki z XIX w. Całość koncertu poprowadził Ireneusz Trybulec.


– Maria Gabryś-Heyke jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, absolwentką Musikhochschule Luzern w Szwajcarii oraz Schola Cantorum Basiliensis. Specjalizuje się w grze na dawnych fortepianach. Wydała kilka płyt CD w Polsce oraz w Szwajcarii, wśród nich z dziełami Chopina. W bieżącym roku nagrała dla Polskiego Radia utwory fortepianowe Żeleńskiego.

– Marta Trybulec jest solistką zespołu „Camerata Cracovia”, z którym koncertowała w całej niemal Europie i nagrała szereg płyt z muzyką XVI i XVII wieku. Wykonuje także repertuar XIX-wieczny. Wraz z Marią Gabryś-Heyke zarejestrowała dla Polskiego Radia pieśni Władysława Żeleńskiego.


PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

marzec, 2023