R e k l a m a

Wielki sukces pianisty z Bochni! Jakub Kuszlik z IV Nagrodą w Konkursie Chopinowskim

-

Niespełna 25-letni Jakub Kuszlik z Bochni został laureatem IV nagrody w XVIII Konkursie Chopinowskim. Okazał się być najlepszym Polakiem w stojącej na niebywale wysokim poziomie międzynarodowej rywalizacji, przyznano mu także nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków. Konkurs wygrał fenomenalny Bruce (Xiaoyu) Liu reprezentujący Kanadę.

W finale konkursu pianiści wykonywali z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Narodowej jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. Większość z nich (dziewięciu) wybrała Koncert Fortepianowy e-moll op. 11 (także Jakub Kuszlik), tylko trzy osoby zdecydowały się na zagranie Koncertu fortepianowego f-moll.

Po wczorajszych przesłuchaniach ostatniej czwórki z 12 finalistów – ok. godz. 21:00 jurorzy udali się na naradę. Trwała długo, bardzo długo – wyniki ogłoszono dopiero po 2:00 w nocy!

NAGRODY GŁÓWNE:

 • I nagroda – Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada
 • II nagroda ex aequo – Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia
 • II nagroda ex aequo – Kyohei Sorita, Japonia
 • III nagroda – Martin Garcia Garcia, Hiszpania
 • IV nagroda ex aequo – Aimi Kobayashi, Japonia
 • IV nagroda ex aequo – Jakub Kuszlik, Polska
 • V nagroda – Leonora Armellini, Włochy
 • VI nagroda – J J Jun Li Bui, Kanada

NAGRODY SPECJALNE:

 • Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków – Jakub Kuszlik, Polska
 • Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu – Martin Garcia Garcia, Hiszpania
 • Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty – Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia

Przebieg Konkursu i uczestnicy

Przesłuchania XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina rozpoczęły się 2 października 2021 r. Wzięło w nich udział 87 pianistów reprezentujących 17 krajów. W Finałach wystąpiło 12 najwyżej ocenionych pianistów.

Zgodnie z regulaminem, do Konkursu mogli zgłosić się pianiści urodzeni w latach 1990–2004. By wziąć udział w rywalizacji należało do 1 grudnia 2019 roku wysyłać zgłoszenia wraz z nagraniem wideo zawierającym program I etapu. Po ogłoszeniu naboru wniosków Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał rekordową liczbę ponad 500 zgłoszeń z najdalszych zakątków świata. Na podstawie przesłanych nagrań 164 osoby zostały dopuszczone do udziału w Eliminacjach. Ostatecznie do Eliminacji przystąpiło 151 pianistów, którzy przed jurorami i warszawską publicznością zaprezentowali wymagany konkursowym regulaminem program. Z tego grona jury do głównego konkursu dopuściło 87 osób.

Udział w październikowym Konkursie z pominięciem Eliminacji zapewniło sobie 9 artystów będących laureatami ważnych konkursów pianistycznych. Wśród uczestników najliczniejszą grupą byli Chińczycy – reprezentacja tego kraju liczyła aż 22 pianistów! Drugą pod względem liczebności grupę stanowili Polacy. Z 16 polskich pianistów 11 zostało wybranych przez Jury Eliminacji, zaś 5 zakwalifikowało się dzięki osiągnięciom na innych konkursach. Na scenie Filharmonii zaprezentowało się również 14 pianistów z Japonii, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci, m.in. Kanady, Armenii, Chińskiego Tajpej, Kuby, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.

Prestiż, sława pieniądze

Samo zakwalifikowanie się do Konkursu Chopinowskiego uważa się za spory sukces, a już znalezienie się w finale imprezy to już sukces bezdyskusyjny. Zwłaszcza w tegorocznej edycji, gdy poziom jest niebotycznie wysoki i z tego względu zamiast regulaminowej 10, finał trzeba było poszerzyć do 12 uczestników. Przeglądając relacje prasowe towarzyszące wydarzeniu znalazłem nawet opinie, że mogłoby się okazać, że niektórzy zwycięzcy poprzednich edycji nie mieliby czego szukać w tegorocznym finale.

Prestiż i sława to jedno, ale konkurs to także nagrody finansowe:

1. Nagroda – 40 000 euro
2. Nagroda – 30 000 euro
3. Nagroda – 20 000 euro
4. Nagroda – 15 000 euro
5. Nagroda – 10 000 euro
6. Nagroda – 7 000 euro

Są też nagrody specjalne:

 • za najlepsze wykonanie mazurków: 5000 euro
 • za najlepsze wykonanie koncertu: 5000 euro
 • za najlepsze wykonanie poloneza: 5000 euro
 • za najlepsze wykonanie sonaty: 10 000 euro

oraz dodatkowe nagrody pozaregulaminowe m.in:

 • dla najmłodszego finalisty konkursu: 10 000 zł + 100 euro
 • dla najwyżej ocenionego uczestnika reprezentującego Polskę, który nie został zakwalifikowany do finału: 5000 zł
 • 2 nagrody (dwóch fundatorów) dla najwyżej ocenionego pianisty reprezentującego Polskę (5000 i 3000 euro)

Kim jest Jakub Kuszlik?

Urodzony 23 grudnia 1996 r., bochnianin. Pierwsze muzyczne kroki stawiał w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Jerzego Żurawlewa w Bochni, do szkoły II stopnia uczęszczał w Krakowie. To także absolwent bocheńskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego.

Obecnie kształci się pod kierunkiem Katarzyny Popowej-Zydroń w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy i na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hilton Head oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie „Top of the World” w Tromso. W 2017 r. wystąpił z recitalem chopinowskim w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Rok później, wraz z orkiestrą Filharmonii Narodowej wykonał Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Paderewskiego. Występował także w licznych krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Norwegii i na Islandii, a także w Japonii i USA.

O wcześniejszych sukcesach Jakuba Kuszlika pisaliśmy w Bochnianin.pl tutaj:

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc