Europejskie puchary to dla polskich klubów cel, marzenie, ale i czasem początek problemów. Obecnie przerabia to Legia, która ma duże szanse na wyjście z grupy LE, ale już zwolniła trenera i ledwo przędzie w ekstraklasie.
Po awansie Legii do fazy grupowej obecnej edycji Ligi Europy i losowaniu przeciwników, jak to zwykle bywa pojawiły się liczne typy. Liga Europy miała być niezbyt łaskawa dla mistrzów Polski, bo angielskie Leicester City, włoskie Napoli i rosyjski Spartak Moskwa miały być najgorszym zestawem rywali w całej fazie grupowej. Legia jednak zaskoczyła pozytywnie ogrywając Spartaka i Leicester. Nawet porażka z Napoli nie wpłynęła na to, że awans do fazy pucharowej LE jest wciąż bardzo prawdopodobny, a gra na wiosnę w Lidze Konferencji UEFA jeszcze bardziej realny. Jak na ironię losów dla kibiców stołecznego klubu dużo mniej łaskawa w tym sezonie jest Ekstraklasa. Strzelcy różnych zespołów świętowali gole strzelane Legii i kolejne zwycięstwa nad mistrzem Polski. Efekt? 7 porażek w 10 meczach ligowych i zwolnienie trenera.
Jakie szansy mistrzów Polski?
Jesień będzie więc dla klubu ze stolicy wymagająca, ale i ciekawa. Bo z jednej strony aż żal byłoby nie zagwarantować sobie europejskiej przygody wiosną, a z drugiej szansa na obronę mistrzowskiego tytułu oddala się z każdą kolejką. Bukmacherzy wciąż proponują niskie kursy na Legię w LE. Szanse na wygranie grupy C oceniają na 20%, a awans do fazy pucharowej to 36%. Również w ekstraklasie puchary wciąż są w zasięgu mistrzów Polski, są oni nadal jednym z faworytów do medali w lidze. Obrona tytułu? Tutaj wiele zależy od formy rozpędzonego Lecha Poznań.
Miłe wspomnienia Wisły z LE
Polski kluby mają wyraźny problem z grą na dwóch frontach, z meczami co trzy dni. Kadrowo zespoły nie dają rady i albo fizycznie wyglądają kiepsko, albo rotacje w składzie mają opłakany skutek. Tak było w przeszłości, tak jest i teraz. Skoro już mówimy o Legii i o przeszłości, to ten klub ma największe doświadczenie z grą w Lidze Europy. Formuła tych rozgrywek UEFA weszła w życie w 2009 roku. Od tamtego czasu w fazie grupowej polskie drużyny zagrały dziewięciokrotnie, licząc obecną grę Legii w LE. Z tej 9, aż 6 padło w udziale właśnie klubu ze stolicy. Pięciokrotnie polskie drużyny wyszły z grupy i rywalizowały w 1/16 rozgrywek Ligi Europy. Wisła Kraków, która jeden, jedyny raz walczyła w fazie grupowej LE, 2011 rok wspominać będzie miło. “Biała gwiazda” awansowała z grupy, w której grały też Odense z Danii, Twente z Holandii oraz angielskie Fulham. W 1/16 finału rozgrywek po zaciętym boju Wisła odpadła z belgijskim Standardem Liege – 1:1 u siebie i 0:0 na wyjeździe. Zadecydowała zasada bramek na wyjeździe.
Dlatego 1/16 stanowi jednak poprzeczkę, która – jak na razie – jest nie do przeskoczenia dla naszych zespołów, choć rywale i mecze były w przeszłości różne. Czy to się zmieni w tym sezonie? To możliwe, ale i bardzo trudne do wykonania, a droga wyboista. Ale dopóki piłka w grze…
Polskie drużyny w Lidze Europy
- Lech Poznań 2010 – 1/16 finału
- Legia Warszawa 2011 – 1/16
- Wisła Kraków 2011 – 1/16
- Legia 2013 – faza grupowa
- Legia 2014 – 1/16
- Legia 2015 – faza grupowa
- Lech 2015 – faza grupowa
- Legia 2017 – 1/16
- Legia 2021 – ?
Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.