R e k l a m a

Rewitalizacja. Burmistrz podał kwoty dodatkowych prac: 800 tys. zł i 1,5 mln zł

-

Kilka dni temu, podczas zebrania mieszkańców osiedla Niepodległości, burmistrz Bochni Stefan Kolawiński wspomniał o dodatkowych kosztach związanych z rewitalizacją centrum miasta.

Od tygodni w przestrzeni publicznej toczy się dyskusja na temat dodatkowych prac archeologicznych na ul. Dominikańskiej, pl. św. Kingi i Rynku. Ma to związek z dokonanymi tam odkryciami. To m.in. ludzkie szczątki, drewniana droga, czy ruiny ratusza. Z kolei w pobliżu ul. Solnej pojawił się temat zabezpieczenia potoku Babica, który przebiega w tym rejonie (pod powierzchnią).

Dodatkowe koszty

Do tej pory nie mówiono publicznie o kosztach dodatkowych prac.

Projekt (Rynek OD-NOWA) wart jest ponad 22 mln zł. Jestem przekonany o tym, że tą sumą niestety się nie skończy, dlatego, bo już się pojawiły, a pojawią się pewnie jakieś roboty dodatkowe – powiedział w czwartek Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

Bochnia jest miastem historycznym. To też się wiąże z opóźnieniami na rewitalizacji Rynku. Co rusz gdzieś się grzebnie to coś się znajduje. To powoduje ingerencję konserwatora, który wstrzymuje prace. Bywają opóźnienia, bo albo znajdziemy ludzkie szczątki, albo drogę z XVI w. wykonaną z formie drewnianych pali. To wszystko wymaga czasu – mówił burmistrz Stefan Kolawiński.

Są dwie opcje. Jedni mówią: wszystko przebadajcie do spodu. Tylko na to potrzeba czasu, a projekt mamy skończyć do 2020 roku i potrzeba dużo pieniędzy. Koszt samego fragmentu ulicy Dominikańskiej – tj. 80-100 metrów – został wyceniony na 800 tys. zł. Trzeba w tym wszystkim znaleźć jakiś kompromis. Szanując to co znajdziemy, chcąc nie zepsuć tego co jeszcze się pojawi, nie chcemy wydać za dużo pieniędzy, bo ich po prostu nie mamy przyznał Stefan Kolawiński.

Burmistrz wspomniał też o remoncie koryta potoku Babica. – Nie mamy ich (pieniędzy) np. na to, żeby wyremontować koryto Babicy, które okazało się, że wymaga pilnej interwencji, bez której nie ruszymy z pracami. Na to trzeba znaleźć mniej więcej 1,5 mln zł. Więc skądś te pieniądze musimy wygospodarować – mówił Stefan Kolawiński.

Trzy etapy

Zadanie „Rynek OD-NOWA” podzielono na trzy etapy. Pierwszy obejmuje ul. Solną, ul. Sutoris, ul. Dominikańską, pl. św. Kingi i badania archeologiczne na płycie Rynku (termin wykonania to 31 sierpnia 2019 r.).

Drugi etap to ul. Wąska i Rynek z pierzejami północną, południową i wschodnią z terminem do 31 grudnia 2019 r. Natomiast trzeci etap, czyli ul. Wolnica i ul. Mickiewicza, ma być wykonany do 15 maja 2020 r.

Pierwotny koszt inwestycji to prawie 21 mln zł. Bochnia pozyskała na to zadanie dofinansowanie ze środków UE, wynoszące ponad 14,6 mln zł.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc