Zmarła wielka miłośniczka Bochni

-

9 kwietnia 2019 r., w wieku ponad 100 lat, zmarła pani Olga Chylowa – wnuczka malarza Ludwika Stasiaka. Nauczycielka, wieloletnia dyrektor Liceum Pedagogicznego im. Marii Dąbrowskiej w Kętach. Jej pogrzeb odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia 2019 r. o godz. 13.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach.

Urodziła się 17 lipca 1918 r. w Bochni. Wcześnie osierocona przez matkę i z konieczności pozostawiona przez ojca pod opieką dziadków, wychowywała się w domu Marii i Ludwika Stasiaków przy dzisiejszej ul. Konstytucji 16.

Ludwik Stasiak z wnuczką Olgą.

A był to dom niezwykły ze względu na gospodarza i jego szczególnych gości, do których należeli znakomici malarze: Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski, Kasper Żelechowski i literaci, jak np. Jan Kasprowicz. Serdeczne kontakty łączyły Ludwika Stasiaka z Jackiem Malczewskim, który namalował mu nawet ciekawy portret na tle dmuchawców.

– O tym i o wielu innych wydarzeniach niejednokrotnie mówiła pani Olga w naszym muzeum, przy okazji kolejnych rocznic związanych z Ludwikiem Stasiakiem. Łowiliśmy każde jej słowo, gdyż potrafiła w swych opowieściach w niezrównany sposób oddać atmosferę Stasiakowej pracowni – wspomina Jan Flasza, dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

Z zawodu była nauczycielką. W 1937 r. zdała maturę w gimnazjum bocheńskim. Rozpoczęte studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim przerwała jej wojna. Podobnie jak inni nauczyciele gimnazjum zaangażowała się z wrodzonym sobie entuzjazmem w tajne nauczanie na terenie Bochni i powiatu bocheńskiego (jej nazwisko widnieje na tablicy w holu I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni. Szkoły – będącej przecież bezpośrednią kontynuacją przedwojennego gimnazjum).

Tuż po wojnie ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Warszawie i wyszła za mąż za nauczyciela przedmiotów ścisłych Antoniego Chyla. Choć od 1951 r. na stałe związała się z Kętami, rodzinne miasto do końca nosiła w sercu, żyła jego sprawami, utrzymywała kontakty z wieloma bochnianami. Chętnie i często tu wracała, uczestnicząc w uroczystościach jubileuszowych szkoły i zjazdach swojego rocznika maturalnego.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Drwinia. 300 tys. zł na walkę z komarami. Będą opryski z powietrza?

Plaga komarów w gminie Drwinia na północy powiatu bocheńskiego jest na tyle uciążliwa dla mieszkańców, że samorząd chce zabrać się za walkę...

Bochnia. IV Międzyszkolny Turniej Szaradziarski

14 czerwca 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 odbył się IV Międzyszkolny Turniej Szaradziarski o Puchar Burmistrza Miasta Bochnia. Do...

Rząd wesprze samorządy borykające się z plagą komarów po majowych podtopieniach

Gminy, które ucierpiały podczas majowych podtopień, otrzymają kolejne wsparcie ze strony rządu. Pomoc będzie dotyczyła tych jednostek samorządu z Małopolski, Podkarpacia...

Bochnia-Brzesko. Pieniądze dla jednostek OSP. Przekazano promesy

Już niebawem rozpoczną się prace modernizacyjne w kilku remizach OSP na terenie powiatów bocheńskiego i brzeskiego. W piątek Marta Malec-Lech z zarządu województwa...

Bochnia-Brzesko. Zmiany proboszczów w parafiach regionu

Biskup tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje 21 nowym księżom proboszczom w diecezji tarnowskiej. Zmiany dotyczą m.in. 4 parafii na terenie powiatu bocheńskiego.

CO? GDZIE? KIEDY?

czerwiec, 2019

15cze(cze 15)13:0016(cze 16)15:00XXII Międzynarodowy Turniej Judo w Kopalni Soli Bochnia

16cze12:0014:00Mirosław Orzechowski „Bochnia - portret miasta”

16cze16:0018:00Gra terenowa i akcja wymiany książek

Więcej wydarzeń
18,681FaniLubię
606ObserwującyObserwuj
X