
Praca w opiece nad seniorami za granicą cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością, głównie ze względu na to, ile zarabia opiekunka osoby starszej w Niemczech.
Osoby pragnące wykonywać ten zawód, nie mają obecnie żadnych trudności ze znalezieniem ofert zatrudnienia. Problem polega jedynie na tym, aby wśród tysięcy ogłoszeń znaleźć wiarygodną i solidną firmę, zajmującą się organizacją wyjazdów.
Jeśli właśnie zastanawiasz się nad wyjazdem do Niemiec do pracy jako opiekunka osoby starszej i nie jesteś pewna, na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
„Praca opiekunka Niemcy” – świadomy opiekun to opiekun bezpieczny!
Szybkie starzenie się społeczeństw Europy Zachodniej sprawiło, że branża opieki senioralnej znalazła się w grupie branż szybko rozwijających się i utrzymujących wysoki poziom zatrudnienia. Zawód opiekuna lub opiekunki seniora na naszych oczach staje się właśnie zawodem przyszłości.
Trend ten jest jest bardzo widoczny na rynku pracy: powstaje coraz więcej firm zajmujących się rekrutacją, zatrudnianiem i delegowaniem opiekunek do pracy w Europie Zachodniej, a w Internecie można znaleźć tysiące atrakcyjnie brzmiących ofert pracy z wysokimi stawkami wynagrodzenia. Jednocześnie, niestety, przybywa osób poszkodowanych i oszukanych przez nieuczciwe agencje.
Lider w branży usług opiekuńczych, Grupa Promedica24, wskazuje najczęstsze złe praktyki agencji:
- zatrudnianie „na czarno”,
- pobieranie opłat za znalezienie zlecenia,
- zaniżanie podstawy wynagrodzenia na umowie,
- nieodprowadzanie składek ZUS lub odprowadzanie ich od zaniżonej kwoty,
- nieprzestrzeganie stawek minimalnych,
- nieodprowadzanie składek do Urzędu Skarbowego.
Należy pamiętać, że tego typu praktyki to działanie na szkodę pracownika, przykładowo:
- za pracę „na czarno” może grozić nie tylko wysoka kara pieniężna, ale także deportacja na koszt pracownika oraz zakaz ponownego wjazdu do kraju;
- brak umowy z pracodawcą naraża pracownika na różne przykre sytuacje, jak problemy z otrzymaniem wynagrodzenia, przymuszanie do pracy w nadgodzinach, wykonywanie innych obowiązków, o których wcześniej pracownik nie był poinformowany.
- gdy pracownik nie został nawet zgłoszony przez pracodawcę do ZUS, wówczas nie ma podstaw do uwzględnienia ww. okresu jako okresu składkowego, co obniża kwotę należnej emerytury;
- w przypadku, gdy na umowie podstawa wynagrodzenia jest zaniżona, to w razie problemów, pracownik będzie mógł rościć sobie prawa tylko do kwoty wskazanej na umowie:
- konsekwencją braku odprowadzanych składek do ZUS w takiej wysokości, do jakiej pracownik ma prawo, będzie zaniżona wysokość emerytury w późniejszym okresie.
Bezpieczna i legalna praca w Niemczech – tylko ze sprawdzoną firmą i z umową.
Zdarza się, że niektóre agencje próbują zaniżać składki ZUS i podatek i rozliczają pracę, jako podróż służbową w postaci diet lub jako „zwrot kosztów związanych z odbywaniem podróży”.
Należy zaznaczyć, że diety nie są wynagrodzeniem. Wypłacanie diet w wysokości znacznie wyższej niż kwota podanego wynagrodzenia ma na celu zaniżenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Opiekunowie zatrudnieni przez agencje w Polsce na podstawie umowy zlecenie mają prawo do wynagrodzenia minimalnego w Niemczech, które aktualnie wynosi 9,60 Euro brutto na godzinę.
Warto przy tym wspomnieć, że kwota wynagrodzenia wpisana na umowie to wysokość wypłaty, do której pracownik może rościć sobie prawa, a diety w rozumieniu przepisów nie są wynagrodzeniem.
Pamiętaj, aby nigdy nie wyjeżdżać do pracy bez umowy. Umowa stanowi zabezpieczenie Twoich praw pracowniczych, w tym prawo do właściwego wynagrodzenia. Podpisując umowę z agencją, zawsze zwracaj uwagę na to, czy uzgodnione stawki wynagrodzenia widnieją w umowie i czy nie są niższe niż minimalna płaca krajowa w Niemczech.
Legalna praca opiekunki w Niemczech – dowiedz się więcej: