R e k l a m a

Bochnia. Protest w obronie wolnych mediów – ZDJĘCIA, WIDEO

-

„Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska” – pod takim hasłem protestowano w niedzielę w wielu miejscach kraju w odpowiedzi na piątkowe uchwalenie przez sejm tzw. ustawy lex TVN. W Bochni na rynku o godz. 19:00 spotkało się ok. 60-80 osób.

– Bardzo dziękujemy, że jesteście tutaj z nami. Nie jest nas wielu i wiem, że gdy pojawią się posty w bocheńskich lokalnych portalach, które są tutaj z nami i wielkie podziękowania i brawa, że jesteście tutaj z nami. Bo jesteście wolni. Jeszcze… – mówił Szymon Roch, działacz bocheńskiej Platformy Obywatelskiej. – …I wiem, że będziemy czytać jutro mnóstwo bardzo nieprzyjemnych postów. Będą tam ludzie, którzy będą się wyśmiewać, że zebrała się jakaś grupa podstarzałych osób, którzy stracili wątek z rzeczywistością… Będą mówić, że Platforma już była, że teraz jest lepiej i że teraz jest 500+ i cała masa innych wspaniałych darów od tego rządu. Ale nie przejmujmy się tym. Róbmy swoje, kropla drąży skałę. Pracujmy nad wolnością.

O samej ustawie mówiono bardzo krytycznie.Chodzi o zakneblowanie ust telewizji, która mówi prawdę o obecnej władzy w Polsce przekonywał Wojciech Pietras. – Poziom mediów publicznych sięgnął dna i można śmiało stwierdzić, że poziom wiadomości TVP Info, jest nawet dużo niższy niż w czasach komunistycznych. Takie telewizje jak TVN, Polsat oraz internet są dla nas jedynym źródłem miarodajnych informacji co dzieje się w polskiej polityce, życiu społecznym, gospodarce… – wskazywał Wojciech Pietras, szef miejskich struktur PO.

– Media pełnią rolę nie tylko informacyjną. Głównym celem mediów, ktokolwiek rządzi, jest patrzenie każdej władzy na ręce. Czy dowiedzielibyśmy się o aferze związanej z ministrem Szumowskim, albo chociażby ostatniej aferze związanej z posłem Mejzą? – pytał retorycznie Krzysztof Nowak (szef PO w powiecie bocheńskim). I dodał: – Przyszedłem tu dla syna, po to żeby on mógł żyć w wolnej Polsce, w Polsce w której są wolne media, które informują bez względu na to jakie mamy sympatie czy poglądy polityczne.

Wolne media to jest fundament każdej demokracji. Dlatego też szczególne podziękowania dla mediów lokalnych. Czy dowiedzielibyśmy się chociażby ostatniej informacji, że rada miasta Bochnia spotkała się po cichu, po kryjomu, by podnieść sobie własne wynagrodzenia? Nie, nie dowiedzielibyśmy się o tym, gdyby nie wolne media. Media nie tylko ogólnopolskie, ale także lokalne, pełnią bardzo ważną rolę. Walczmy o to, by nie dopuścić do takiej sytuacji, że jedyną informacją jaką będziemy pozyskiwać będzie reżimowa Telewizja Polska, która nie informuje o żadnych aferach, o żadnych złych rzeczach, które dzieją się w naszym kraju – mówił Krzysztof Nowak.

Szymon Roch, przypominając wykupienie prasy regionalnej przez państwową spółkę Orlen, dorzucił:Media lokalne dzisiaj są wolne. Ale co stoi na przeszkodzie, żeby przejąć nad nimi kontrolę za kilka lat? Jeżeli dzisiaj nie postawimy tamy temu procesowi, to to właśnie nas czeka.

Spotkanie zakończyły życzenia. Jedna z uczestniczek, która zabrała głos stwierdziła: – Życzę wam wszystkim zdrowych, spokojnych, świąt, wolnych od trosk i wolnych od strachu o wolne media. One przetrwają, ale przetrwają tylko dzięki takim ludziom jak wy tutaj.

Do życzeń dołączył się prowadzący spotkanie Szymon Roch, choć gorzko dodał, że „reżim psuje nam święta”: Nigdy w historii Polski nie mieliśmy takiego pęknięcia w naszych domach, w naszych rodzinach, jakie mamy dzisiaj.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc