Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa dostępnego dla mieszkańców powiatu bocheńskiego powstała w wyniku obowiązku nałożonego na starostów ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej na podstawie m.in. informacji przekazanych przez Powiatowe Jednostki Organizacyjne, Urzędy Gmin powiatu bocheńskiego oraz podległe im jednostki.
Lista zawiera informacje dotyczące punktów nieodpłatnej pomocy prawnej funkcjonujących na terenie powiatu bocheńskiego oraz dane jednostek, które świadczą na terenie powiatu bocheńskiego poradnictwo w szczególności w zakresach: poradnictwa rodzinnego, psychologicznego, pedagogicznego, z zakresu pomocy społecznej, w sprawie rozwiązywania problemów alkoholowych i innych uzależnień, w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w ramach interwencji kryzysowej, dla bezrobotnych, dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, a także z zakresu praw konsumentów, praw dziecka, praw pacjenta, ubezpieczeń społecznych, prawa pracy, prawa podatkowego, dla osób w sporze z podmiotami rynku finansowego.
Kto może otrzymać pomoc?
Każda osoba w trudnej sytuacji życiowej w każdej życiowej sprawie, w tym m.in. w sprawach majątkowych, socjalnych, mieszkaniowych, konsumenckich, rodzinnych, czy pracowniczych.
Osoby samozatrudnione – osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (niezatrudniające pracowników przez minimum 12 miesięcy) mogą liczyć na pomoc również z wnioskami do ZUS, Urzędu Skarbowego, Urzędu Pracy.
Co otrzymasz zgłaszając się do punktu?
- profesjonalną pomoc prawnika, wykwalifikowanego doradcy, mediatora;
- informację o twoich prawach i obowiązkach w danej sytuacji;
- wskazanie sposobu rozwiązania twojego problemu prawnego;
- pomoc w sporządzeniu pism i wniosków.
Gdzie szukać pomocy?
Numer telefonu najbliższego punktu pomocy znajdziesz TUTAJ.
Bezpłatna pomoc jest skierowana do osób, które nie są w stanie ponieść kosztów pomocy odpłatnej.