R e k l a m a

W weekend 40. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych

-

„Na szczęście, NA ZDROWIE, na ten Nowy Rok…” – tymi słowami już po raz czterdziesty ze sceny lipnickiego Domu Kultury kolędnicy będą składać noworoczne życzenia. – W tych trudnych, pandemicznych czasach przede wszystkim zdrowie jest tym czego każdy z nas życzyłby sobie najbardziej i aby nikomu go nie zabrakło – podkreślają organizatorzy.

Rok 2022 jest rokiem wyjątkowym, bowiem właśnie teraz przypada jubileuszowa 40. edycja Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych o „Lipnicką Gwiazdę”. Ze względu na wprowadzone obostrzenia wydarzenie będzie odbywało się w formie on-line, bez udziału publiczności. – Pomimo braku widzów cieszy jednak fakt, że w Gminnym Domu Kultury pojawią się grupy kolędnicze, by kultywować tą piękną, prastarą tradycję – przekazali organizatorzy.

W sobotę 15 stycznia od godziny 14:00 swoje programy prezentować będzie 10 dziecięcych i 3 młodzieżowe grupy kolędnicze. W niedzielę 16 stycznia obejrzymy występy 9 dorosłych grup kolędniczych. Łącznie Lipnica przyjmie więc w swe progi 22 zespoły.

Konkursowe prezentacje oceniać będzie komisja artystyczna w składzie: prof. Stanisław Węglarz – etnolog (przewodniczący jury), Beata Rompała – regionalista, Aleksander Smaga – muzyk.

Kolędnicy podczas dwudniowego wydarzenia walczyć będą zarówno o główną statuetkę, czyli „Lipnicką Gwiazdę”, jak również o nominacje na: Pastuszkowe Kolędowanie – Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych w Podegrodziu, które odbędą się w dniach 29-30 stycznia (grupy dziecięce i młodzieżowe) oraz na 50. Jubileuszowy Góralski Karnawał i Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej odbywający się w dniach 9-13 lutego (grupy dorosłe).

W sobotę w czasie obrad jury będzie można obejrzeć jasełka w wykonaniu przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Lipnicy Murowanej, a niedzielne oczekiwanie na wyniki dorosłych grup kolędniczych umili Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu, który zaprezentuje się z kolędowym repertuarem.

Organizatorem Przeglądu jest Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, a współorganizatorami Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej.

Honorowy patronat nad Przeglądem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski, Starosta Powiatu Bocheńskiego – Adam Korta oraz Wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala.

Wszyscy miłośnicy lipnickiego Przeglądu Grup Kolędniczych zachęcani są do uczestnictwa w jego internetowej transmisji (link zostanie udostępniony w dniu przeglądu na stronie internetowej organizatora – www.kulturalipnica.pl).

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia