Przekazano 30 uli dla pszczelarza, który stracił pasiekę w pożarze traw – ZDJĘCIA

-

Fundacja Apikultura pomaga pszczelarzowi, który w pożarze, jaki wybuchł wskutek wypalania traw stracił 60 uli. Mogło w nich żyć około półtora miliona pszczół.

Do zdarzenia doszło 28 lutego tego roku w okolicach wsi Dąbrówka w gminie Rzezawa koło Bochni. Straty poniesione w pożarze pszczelarz szacuje na 60 tysięcy złotych.

– Zniszczenie uli to wielka strata nie tylko dla pszczelarza, ale także dla środowiska. Pszczoły dają miód i zapylają rośliny, dzięki czemu mamy co jeść i przyroda rozwija się harmonijnie. Nasza fundacja pomoże pszczelarzowi odbudować zniszczoną pasiekę i podaruje 30 uli – powiedziała podczas spotkania z poszkodowanym pszczelarzem Barbara Łysoń, prezes Fundacji Apikultura.

„Nie spodziewałem się znikąd pomocy”

Dla Grzegorza Rudnika, pszczelarza w drugim pokoleniu, to bardzo istotna pomoc, bo jeden ul kosztuje około 500 złotych, a do tego trzeba doliczyć koszt zakupu rodzin pszczelich, cena jednej to także około 500 złotych.

– Nie spodziewałem się znikąd pomocy. Myślałem, że zostałem z tym sam, a tu taka propozycja. Nawet nie wiedziałem, że jest taka fundacja jak Apikultura. Dziękuję za to. Tym bardziej doceniam ten gest, bo darowane ule są nowoczesne, takie, jakie chciałbym mieć i na pewno będą mi dobrze służyć – cieszy się Grzegorz Rudnik.

Do przekazania 30 uli doszło dziś przed południem.

– Jako fundacja mieliśmy zajmować się głównie propagowaniem pszczelarstwa, ale obok tej sytuacji nie możemy przejść obojętnie i chcemy pomóc osobie, która straciła pasiekę przez kompletną nieodpowiedzialność innych ludzi – dodała prezes fundacji, Barbara Łysoń.

Nowoczesne ule

Podarowane przez fundację urządzenia to ule nowoczesne z mocno sprasowanego styropianu, które zyskują w ostatnich latach wśród pszczelarzy coraz większą popularność. Są przez nich cenione za dobre właściwości izolacyjne, a przede wszystkim za to, że są znacznie lżejsze od tradycyjnych drewnianych, co przy systematycznych przeglądach uli, a także ich przewożeniu na pożytki ma ogromne znaczenie.

Teraz pszczelarz może zacząć nowy sezon. Zniszczona podczas wypalania traw łąka została już przygotowana do rekultywacji, ziemię przeorano i można siać mieszankę kwitnących roślin. Fundacja Apikultura podarowała 30 uli, 30 podobnych pszczelarz kupił już sam. Pan Grzegorz wkrótce umieści w nich nowe rodziny pszczele, które już zaczął hodować. Za kilka tygodni na łąkę pod lasem we wsi Dąbrówka wróci życie.

To jednak dopiero pierwszy krok.

– Odbudować pasieki w ciągu jednego sezonu po prostu się nie da. Kompletny ul z wyposażeniem i jedną pszczelą rodziną to wydatek ponad 1 tys. zł. Trzeba pozyskać pszczoły, a one potrzebują czasu i odpowiedniej ilości pokarmu. Myślę, że w tym roku pszczelarz nie może liczyć na opłacalne zbiory miodu, a jego straty są tym większe, że zajmował się hodowlą matek pszczelich, które zginęły w pożarze – zwraca uwagę Waldemar Badeński, pszczelarz, hodowca pszczół, członek Rady Fundacji Apikultura.


Fundacja Apikultura została powołana wiosną tego roku. Jej celem jest promocja pszczelarstwa, zdrowego trybu życia i ochrony środowiska oraz pomoc pszczelarzom, edukacja dzieci i młodzież , aktywizowanie seniorów i osób niepełnosprawnych, dla których pszczelarstwo może stać się interesującym hobby.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Koronawirus u pacjenta Domu Opieki w Drwini. Możliwe też drugie ognisko – po weselu w Sobolowie

U podopiecznego domu opieki dla osób starszych w Grobli (gmina Drwinia) potwierdzono dziś zakażenie koronawirusem - dowiedział się Bochnianin.pl. Istnieje obawa, że...

Turyści wrócili do Kopalni Soli Bochnia. Ale ruch 10 razy mniejszy

Na początku czerwca, po przerwie związanej z obostrzeniami wynikającymi z walki z pandemią koronawirusa, Kopalnia Soli Bochnia wznowiła działalność turystyczną. W pierwszych...

Kandydatki z Bochni i Brzeska w konkursie Miss Małopolski – ZDJĘCIA, WIDEO

16-letnia Julita Olszowy z Bochni została zakwalifikowana do półfinału konkursu Miss Małopolski Nastolatek. O przejście dalej rywalizować będzie m.in. z Elizą Milewską...

Koronawirus. Dwa nowe zakażenia w powiecie bocheńskim. W Małopolsce najwięcej aktywnych zakażeń od początku pandemii

Dwa nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w powiecie bocheńskim. To osoby z miasta Bochnia i gminy Żegocina. Są to pierwsze nowe...

Gmina Bochnia pozyskała 0,6 mln z Funduszu Dróg Samorządowych

Gmina Bochnia pozyskała 0.6 mln z Funduszu Dróg Samorządowych na remont drogi gminnej w Pogwizdowie (droga przy...

Artykuły promocyjne

Gmina Bochnia pozyskała 0,6 mln z Funduszu Dróg Samorządowych

Gmina Bochnia pozyskała 0.6 mln z Funduszu Dróg Samorządowych na remont drogi gminnej w Pogwizdowie (droga przy...

Bochnia. Bawialnia edukacyjna w Galerii Bocheńskiej już otwarta. Twórcze wakacje z RERUM

Jesteśmy znów otwarci, zapraszamy na drugie piętro w Galerii Bocheńskiej (wjazd windą - piętro +2) do jedynej edukacyjnej bawialni w regionie. 

Bochnia. Letnie półkolonie w Dance & Fitness House. Nie tylko taniec!

Półkolonie: 1. Taneczna 2. Śladami Sherlocka Holmesa 3. Master Chief 4. Świat Robotyki 5. Akrobatyczna6. Bajkowa7. Zostań super bohaterem8. Podróżnicza 9. Zostań Youtuberem

Gramy, bo to lubimy

Obecnie internet to nie tylko miejsce pracy, czy też zdobywania niezbędnych informacji o otaczającym nas świecie. Służy...

Bochnia. Nowy kierunek Technik chłodnictwa i klimatyzacji w ZS Nr 1

W Zespole Szkół nr 1 w Bochni w od września zostanie uruchomiony nowy kierunek nauczania, w którym kształceni będą przyszli specjaliści chłodnictwa...

Ogłoszenia

PRACA w Galerii Bocheńskiej: Doradca Klienta / Sprzedawca

Aktualnie do naszego zespołu poszukujemy Doradca Klienta /Sprzedawca Galeria BocheńskaDział odzieżowy piętro +1

CO? GDZIE? KIEDY?

lipiec, 2020

21,937FaniLubię
812ObserwującyObserwuj
526SubskrybującySubskrybuj
X