W czwartek Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego, spotkał się z przedstawicielami Kopalni Soli w Bochni, kościoła św. Leonarda w Lipnicy Murowanej i Zamku w Wiśniczu, aby rozmawiać na temat zwiększenia potencjału turystycznego tej części regionu.
Na spotkaniu w wiśnickim Zamku obecni byli radny województwa małopolskiego Piotr Dziurdzia, burmistrz Bochni Stefan Kolawiński, burmistrz Nowego Wiśnicza Małgorzata Więckowska i zastępca burmistrza Regina Wielgus, wójt Lipnicy Murowanej Tomasz Gromala, profesor Politechniki Krakowskiej Zbigniew Myczkowski, prezes Kopalni Soli Bochnia Maciej Kuszlik oraz dyrektor Muzeum Ziemi Wiśnickiej Piotr Pyziak.
– Bardzo się cieszę, że doszło do takiego spotkania. To efekt moich rozmów z samorządowcami i przedstawicielami świata kultury i turystyki. W tym trójkącie: Bochnia – Nowy Wiśnicz – Lipnica Murowana leży ogromny potencjał walorów turystycznych. Żeby to wykorzystać, chcemy zintegrować działania promocyjne i oprzeć je na zasadzie wzajemnej synergii – mówi marszałek Witold Kozłowski.
Podczas spotkania poruszono m.in. temat planów uatrakcyjnienia dawnego szlaku węgierskiego łączącego Kraków z Budapesztem, staraniach o wpisanie Nowego Wiśnicza na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz analizowano współczesne uwarunkowania i problemy w rozwoju turystyki tego mikroregionu Małopolski.
Przedstawicielki Departamentu Turystyki UMWM przedstawiły także prezentację dotyczącą możliwości promocji atrakcji turystycznych Ziemi Bocheńskiej.
– Mam nadzieję, że owocem tego spotkania będzie stworzenie zespołu, który zajmie się opracowaniem szczegółów współpracy tych trzech gmin w zakresie promocji lokalnych atrakcji turystycznych. Takie zintegrowane działanie będzie miało pełne wsparcie województwa małopolskiego – mówi Witold Kozłowski.
Światowe i europejskie trendy turystyki wskazują także na coraz większe zapotrzebowanie na unikatową ofertę specjalistyczną. Pandemia w znaczny sposób zmieniła model podróżowania oraz oczekiwania i preferencje turystów, którzy zamiast zatłoczonych centrów turystycznych coraz częściej zaczęli wybierać aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, blisko natury, podróżowanie zgodnie z zasadami ekoturystyki, z poszanowaniem przyrody i naturalnego krajobrazu, kultury i historii regionu, wybierając ekologiczne środki transportu, lokalne produkty i kameralne miejsca noclegowe z klimatem.