R e k l a m a

Bochnia. Mniej formalności przy remoncie nagrobków na cmentarzu przy ul. Orackiej

-

Konserwator zabytków zmniejszył obszar cmentarza komunalnego przy ul. Orackiej w Bochni objęty jego bezpośrednią opieką. O tej decyzji poinformował podczas ostatniej sesji radny Bogusław Dźwigaj, który jest zastępcą prezesa Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Organizacja ta zaangażowała się w działania zmierzające do zmniejszenia niedogodności przy remoncie nagrobków.

Sprawa wypłynęła w pierwszej połowie zeszłego roku. Na jednym z posiedzeń komisji kultury radna Anna Morajko poinformowała, że osoby chcące wyremontować nagrobki na cmentarzu komunalnym przy ul. Orackiej w Bochni mają z tym spore problemy formalne. Jak powiedziała, od marca 2021 r. wszystkie zmiany wymagają uzgodnień z konserwatorem zabytków. To pokłosie zwiększenia obszaru objętego ochroną konserwatorską. Teren z dotychczasowych 10 sektorów powiększono do 25 (wszystkich kwater jest 35).

Radni komisji kultury przegłosowali wtedy wniosek do burmistrza o podjęcie rozmów z konserwatorem zabytków. W piśmie wskazano, że zabytkowy charakter posiadają groby w sektorach od 1 do 10, a opieką konserwatorską objęto prawie cały cmentarz. Od tego czasu radni komisji kultury oraz członkowie Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej wnioskowali o powrót do poprzednich zasad, czyli konieczność uzgodnień konserwatorskich tylko tam gdzie jest to faktycznie niezbędne.

Działania okazały się skuteczne, o czym podczas styczniowej sesji Rady Miasta Bochnia poinformował radny Bogusław Dźwigaj, który przeczytał decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie zmiany podziału cmentarzu przy ul. Orackiej na część zabytkową.

Chciałbym, żeby ta decyzja dotarła do naszych mieszkańców, szczególnie tych, którzy mieli kłopoty z remontem grobowców, budowaniem piwniczek, odnawianiem grobowców. Decyzją Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie z 30 grudnia podzielono cmentarz przy ulicy Orackiej na część zabytkową w kwaterach od 1 do 18. Przypomnę, że poprzednia decyzja obejmowała kwatery od 1 do 25, a więc blisko 3/4 naszego cmentarza poinformował radny Bogusław Dźwigaj.

Fot. bochnia.artlookgallery.com

Dodatkowo dopisano do tych zabytków kilka elementów takich jak brama przy ulicy Orackiej, mur ceglany, cmentarz wojenny z I wojny światowej, cmentarz żołnierzy radzieckich z II wojny światowej, pomnik ofiar rabacji galicyjskiej, czy kolumny morowej, ale też co ważne alejki cmentarne wraz z zielenią w kwaterach od 1 do 18 również są zabytkiem, a więc za wszelkie szkody wynikłe z nasadzeń zieleni w tych kwaterach od 1 do 18 odpowiada konserwator zabytków. Nie sądzę, aby decydował o nasadzeniach takich drzew z takimi korzeniami i w takich miejscach, które mogłyby uszkadzać zabytkowe grobowce – mówił Bogusław Dźwigaj.

W kwaterach od 19 do 35 o remontach grobowców i wymianie roślinności decyduje od poniedziałku (31 stycznia, bo wtedy miała się uprawomocnić decyzja – przyp. red.) zarząd cmentarza. Istotne jest również to, że konserwator zabytków określił 238 obiektów na całym cmentarzu, które są wpisane dodatkowo do rejestru zabytków jako zabytkowe, z tego 222 to obiekty właśnie w kwaterach od 1 do 18, natomiast 16 obiektów jest na pozostałej części cmentarza – wyjaśnił Bogusław Dźwigaj.

Od 31 stycznia na większości cmentarza wszelkie prace, remonty, budowa piwniczek, czy odnawianie grobowców, będzie podlegało decyzji zarządu cmentarza – dodał radny Bogusław Dźwigaj.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc