R e k l a m a

165 tys. zł na Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Bochni? Radny: „Są pilniejsze potrzeby”

-

Urzędnicy chcą skorygować budżet Bochni i wpisać do niego 165 tys. zł z przeznaczeniem na organizację obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Podczas wydarzenia ma zostać odsłonięta rzeźba ilustrująca legendę o odnalezionym w bryle soli pierścieniu św. Kingi (na jej wykonanie i zagospodarowanie terenu zabezpieczono już wcześniej 400 tys. zł). W najbliższy czwartek okaże się, czy radni wyrażą na to zgodę.

W projekcie uchwały wyjaśniono, że 165 tys. zł ma być przeznaczone na pokrycie „kosztów organizacji międzynarodowego wydarzenia – Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z udziałem Par Prezydenckich Polski i Węgier”.

Prezydent János Áder z Małżonką oraz Andrzej Duda z Małżonką podczas obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kielcach w 2019 roku. Fot. prezydent.pl

Sprawa omawiana była podczas posiedzenia komisji rozwoju gospodarczego, budżetu i finansów. Radny Bogdan Kosturkiewicz dopytywał na co zostaną przeznaczone te środki. – 165 tys. zł to pokaźna kwota – zauważył Bogdan Kosturkiewicz.

To jest kwota zwiększenia budżetu wydziału promocji niezbędna to udźwignięcia kosztów organizacji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Bochnia w 2022 r. (główne uroczystości zaplanowano na 18-19 marca, a wydarzenia towarzyszące na 16-23 marca – przyp. red.) będzie miastem organizatorem międzynarodowego wydarzenia, w którym wezmą udział głowy dwóch państw – Polski i Węgier. To wydarzenie o skali międzynarodowej, którego w Bochni nigdy nie było. Koszty, które musimy podjąć na organizację kulturalnych wydarzeń związanych z obsługą oficjalnych delegacji jakie pojawią się w mieście, oczywiście skonsumujemy w drugą stronę w postaci przekazów medialnych. Myślę, że wpływ marketingowy ze strony tego co zadzieje się w trakcie tych wizyt i już po, będzie dużo większy niż koszty jakie poniesiemy – odpowiedział Tomasz Ryncarz, naczelnik wydziału promocji i rozwoju miasta.

Radni tej komisji nie kwestionowali pomysłu, a projekt uchwały zmieniającej budżet (oprócz tych 165 tys. zł są tam też inne zmiany – w sumie ok. 318 tys. zł zwiększenia dochodów i ok. 558 tys. zł zwiększenia wydatków) poparli prawie jednogłośnie (4 głosy „za”, 1 „wstrzymujący się”).

Krytyczny głos pojawił za to w poniedziałek podczas posiedzenia komisji prawa i spraw obywatelskich. Radny Damian Słonina, przewodniczący tej komisji, zapowiedział złożenie wniosku o wycofanie tego projektu uchwały z porządku obrad sesji.

Czy naprawdę nie ma pilniejszych potrzeb w mieście niż przeznaczanie 165 tys. zł na kampanię prezydencką? Kancelaria prezydenta posiada swój budżet, swoje środki i takie wydarzenia powinny być finansowane z kancelarii i miasto powinno otrzymać ku temu środki. Za każdym razem na sesji w wolnych wnioskach poruszamy problemy czego brakuje w mieście, stanu jakości chodników, braku oświetlenia, wyłączamy oświetlenie, żeby ograniczyć koszty, co roku mamy deficyt budżetowy, sama obsługa długu publicznego kosztuje nas kilka milionów złotych rocznie – powiedział radny Damian Słonina.

Są pilniejsze potrzeby niż prowadzenie kampanii prezydenckiej. Sądzę również, że nie jesteśmy jakoś bezpośrednio związani z Węgrami, aby specjalnie gościć i celebrować obecność pana prezydenta Adera. Z kolei pan prezydent Duda był już obecny u nas w mieście kilkakrotnie i nie ma potrzeby co roku organizować wielkich happeningów, przyjęć i zapraszać pana prezydenta – stwierdził Damian Słonina.

Już duże kontrowersje wśród mieszkańców Bochni wzbudził zakup obelisku solnego ze św. Kingą*, który – jeśli dobrze pamiętam – kosztuje 350 tys. zł, ale rozumiem. To się wpisuje w rewitalizację, będzie stanowiło jakąś atrakcję. Środek trwały, będzie na lata. Można się z tym zgadzać lub nie, ale przyjęliśmy to w projekcie budżetu na ten rok. Jednak wydatkowanie 165 tys. zł jest dla mnie nie do przyjęcia i będę wnioskował o zdjęcie tego punktu z porządku obrad – zapowiedział Damian Słonina.

Głosowanie nad zmianami w budżecie zaplanowano na czwartek 24 lutego.


* w rzeczywistości chodzi o rzeźbę wykonaną z brązu, ilustrującą legendę o odnalezionym w bryle soli pierścieniu Św. Kingi. Więcej na ten temat w artykule poniżej:

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia