R e k l a m a

🇵🇱🇺🇦 Pomoc dla Ukrainy. Koordynacja działań w powiecie – najważniejsze informacje

-

O sprawnej koordynacji działań pomocowych dla Ukrainy prowadzonych na terenie Powiatu Bocheńskiego mówił w poniedziałek starosta Adam Korta. Oprócz niego w konferencji prasowej wzięli udział wicestarosta Ryszard Drożdżak oraz Maria Jachym, dyrektorka wydziału spraw społecznych i zarządzania kryzysowego.

Zgodnie z wytycznymi wojewody małopolskiego, głównym koordynatorem działań na terenie powiatu bocheńskiego jest starosta bocheński, który odpowiada za stworzenie centralnego magazynu pomocy, wspieranie osób przybyłych z Ukrainy, jak również przygotowanie darów niezbędnych Ukrainie (tak samo jest w innych powiatach).

Bardzo serdecznie chcę podziękować mieszkańcom Bochni i Powiatu Bocheńskiego za ten przykład solidaryzmu z mieszkańcami Ukrainy i ten odruch serca. Od kilku dni widzimy, że mieszkańcy Bochni w tym odruchu serca starają się pomagać jak mogą. Te wszystkie zbiórki darów, które zostały zorganizowane przez mieszkańców Bochni, organizacje pozarządowe, ale też organizacje polityczne… Cieszy fakt, że w tej kryzysowej sytuacji potrafimy się wszyscy zjednoczyć i pomagać mieszkańcom Ukrainy – powiedział Adam Korta, starosta bocheński.

Najważniejsze informacje:

1. W Starostwie Powiatowym w Bochni uruchomione zostały całodobowe dyżury Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Pracownicy centrum będą zbierać i udzielać podstawowych informacji na temat bieżącej pomocy dla osób przybyłych z Ukrainy. Kontakt z PCZK pod numerem telefonu 14 6153775.

Zgłaszać się tam mogą osoby, które chcą pomóc poprzez:

  • przyjęcie uchodźców w tym m.in. zgłoszenia w zakresie dysponowania bazą noclegową, możliwość wsparcia w zakresie żywienia,
  • zostanie wolontariuszem,
  • udzielanie wsparcia w zakresie tłumaczeń (język ukraiński i rosyjski),
  • pomocy w magazynie darów.

Wszystkie zebrane informacje będą w pierwszej kolejności przekazywane do województwa, równocześnie pozwolą na sprawne organizowanie pobytu osób przybyłych z Ukrainy.

2. Przekazywanie darów.

Wszyscy mieszkańcy, którzy chcą wesprzeć darami Ukrainę proszeni są o przekazywanie darów bezpośrednio do zbiórek organizowanych na terenie całego powiatu.

Na Ukrainie trwa wojna, dlatego proszę na własną rękę nie udawać się z transportem na granicę polsko-ukraińską. Dużo Polaków już tak zrobiło i jest problem z tymi darami – zaapelował starosta Adam Korta.

W Powiecie Bocheńskim uruchomiony zostanie Powiatowy Magazyn Pomocy, będzie to magazyn centralny, do którego trafiać mają uprzednio zewidencjonowane dary, ze wszystkich zbiórek prowadzonych na terenie całego Powiatu Bocheńskiego. Magazyn ten będzie mieścił się przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie. Magazyn będzie przyjmował dary w godzinach 8:00-20:00. Telefon będzie czynny w godzinach przyjmowania 784 922 139.

3. Wszystkie osoby przybyłe do Powiatu Bocheńskiego, a posiadające tymczasowe zaświadczenie ze straży granicznej będą miały zapewnioną opiekę medyczną i psychologiczną.

4. W tej chwili wyjazdy samodzielne na granicę po odbiór osób są niewskazane – potęgują chaos organizacyjny (m.in. korkują dojazdy i logistykę dostaw) i utrudniają pracę służb.

Takie wyjazdy są także w pewnym stopniu ułatwieniem dla różnego rodzaju naciągaczy, którzy wykorzystując sytuację zarabiając na uchodźcach. Transport uchodźców jest koordynowany pociągami specjalnymi oraz autobusami – nie ma potrzeby organizowania dodatkowych przewozów.

Przewiezienie osób transportem prywatnym często odbywa się także ze szkodą dla uchodźców, ponieważ nie są oni w pełni rejestrowani i obsłużeni przez system zarządzania kryzysowego. Rozproszenie informacji i relokowanie potrzebujących osób to ogromny problem także organizacyjny pod kątem opieki zdrowotnej (część z tych osób potrzebuje badania, leczenia, lekarstw), ubezpieczenia, opieki nad dziećmi itp.

5. Przyjmowanie osób do prywatnych domów.

Decyzje o przyjęciu pod własny dach prosimy podejmować z rozwagą. Te piękne odruchy serca są ważne i wyczekiwane, lecz niech będą także przemyślane. Przyjmujecie Państwo ludzi na długie tygodnie, a może miesiące biorąc na siebie odpowiedzialność za nich – ich zdrowie, wyżywienie, opiekę na co dzień, a być może także ich dzieci i związane z tym wszelkiego rodzaju obowiązki. Pomoc państwa polskiego będzie się rozszerzała, ale zanim dotrze do każdego z Was, może minąć sporo czasu – przekazali urzędnicy.

Dane o przyjęciu należy przekazywać do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Osoby przyjmowane muszą uregulować wszystkie formalności. Wszystkie informacje potrzebne osobom przybyłym z Ukrainy można uzyskać pod nr. tel. 122102002 (specjalnie uruchomiona infolinia dla uchodźców).

Starosta poinformował również, że w tym momencie Powiat Bocheński dysponuje około 500 miejscami noclegowymi dla uchodźców z Ukrainy.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc