W środę ruszyła rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL oraz podjąć pracę i pozostać w Polsce. W powiecie bocheńskim jest już prawie 1300 osób, które uciekły przed wojną.
Na podstawie specustawy uchodźcom z Ukrainy będzie udzielana szeroka pomoc i świadczenia. Numer PESEL potrzebny jest m.in. do ubiegania się o pracę, pomoc lekarską, czy kontynuowanie nauki.
Wbrew rozpowszechnianej w mediach społecznościowych dezinformacji, numer PESEL nie jest równoznaczny z nadaniem obywatelstwa, ani nie umożliwi głosowania w wyborach (!).
W Bochni przyjęto dziś 16 wniosków o PESEL
Od środy 16 marca obywatele Ukrainy mogą wnioskować o nadanie numeru PESEL w dowolnym urzędzie gminy/miasta.
W rozmowie z Bochnianin.pl Anna Słota, zastępca naczelnika Wydziału Ogólnego i Spraw Obywatelskich w bocheńskim magistracie poinformowała, że w środę 16 marca do godz. 14:00 udało się zarejestrować 16 wniosków (procedura dotycząca jednego wniosku trwa kilkadziesiąt minut).
– Zainteresowanie jest dużo większe, ale rejestracja odbywa się tylko na jednym stanowisku. Wystąpiliśmy już o dodatkowy sprzęt komputerowy, więc spodziewamy się, że za kilka dni wszystko będzie szło sprawniej. Chcemy wykonywać te czynności przynajmniej na trzech stanowiskach – powiedziała Anna Słota.
300 uchodźców w Bochni, w całym powiecie prawie 1300
Według oficjalnych danych w Powiecie Bocheńskim przebywa 1266 uchodźców z Ukrainy, najwięcej w Bochni i Nowym Wiśniczu.
Miasto Bochnia: 299 osoby
Miasto i Gmina Nowy Wiśnicz: 259 osób
Gmina Bochnia: 212 osób
Gmina Rzezawa: 118 osób
Gmina Łapanów: 110 osób
Gmina Lipnica Murowana: 90 osób
Gmina Żegocina: 80 osób
Gmina Drwinia: 62 osoby
Gmina Trzciana: 36 osób.
Sprawę związaną z nadaniem numeru PESEL można załatwić np. w Wydziale Ogólnym i Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Bochnia, w holu UM (wejście od ulicy Kazimierza Wielkiego) w godzinach od 7:30 do 15:30. Informacje pod numerami telefonów: 14 614 91 11, 14 614 91 13, 14 614 91 15.
Numer PESEL mogą uzyskać osoby, które:
- są obywatelem/obywatelką Ukrainy lub
- są obywatelem/obywatelką Ukrainy i mają Kartę Polaka lub
- są członkiem najbliższej rodziny obywatela/obywatelki Ukrainy, który/która ma Kartę Polaka, lub
- są małżonkiem/małżonką obywatela/obywatelki Ukrainy, ale nie mają obywatelstwa ukraińskiego oraz przybyli w okresie od 24 lutego 2022 r. na terytorium Polski bezpośrednio z terenu Ukrainy w związku z prowadzonymi tam działaniami wojennymi.
Wniosek należy złożyć osobiście. Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku – z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie.
Wniosek w imieniu dziecka składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Od dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia, nie pobiera się odcisków palców.
Co należy przygotować?
- Wniosek o nadanie numeru PESEL obywatelowi Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym
- Formularz można też dostać w dowolnym urzędzie gminy. Można też pobrać wniosek w rosyjskiej wersji językowej
- Kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35×45 mm (szerokość x wysokość), jeśli osoba na zdjęciu jest w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy – należy przedstawić odpowiednie zaświadczenie.
- Dokument potwierdzający dane, które są we wniosku i tożsamość. Jeżeli osoba nie posiada takiego dokumentu, może złożyć oświadczenie o jego braku pod rygorem odpowiedzialności karnej.
- Jeśli wypełniany jest wniosek w imieniu osoby małoletniej (poniżej 18 lat), należy podać dane rodziców i/lub osoby sprawującej faktyczną opiekę nad dzieckiem.
- Usługa jest bezpłatna. Wnioskodawca otrzyma wydruk potwierdzający nadanie numeru PESEL.
Więcej informacji w językach ukraińskim i polskim znajduje się na stronach: