R e k l a m a

🔸 Podstawowe narzędzia do pracy w ogrodzie

Źródło zdjęcia: topseller / Shutterstock.com

Zastanawiałeś się kiedyś jak wyglądałby Twój ogród bez podstawowych narzędzi ogrodniczych? To prawda, lepiej sobie tego nie wyobrażać, a już na pewno nie w sezonie wiosennym, kiedy po długiej i mroźnej zimie przyroda budzi się do życia, a my zauroczeni otaczającą nas zielenią, śpiewem ptaków i wielobarwnością kwiatów, staramy się, jak co roku, zadbać o nasz ogród. Marzymy o tym, by chociaż przez jakiś czas poczuć się w nim jak w edenie, ale…chwileczkę, przecież w tej biblijnej krainie, nie były nikomu potrzebne piły łańcuchowe czy kosiarki elektryczne. Wracamy więc na ziemię i sprawdzamy, jakie czynności należy wykonać oraz co będzie nam potrzebne do osiągnięcia wymarzonego efektu.

Przycinanie drzew i krzewów

Jeśli problemem są zbyt długie gałęzie lub nierówno rosnące krzewy, pomocna okaże się piła łańcuchowa. Na rynku znaleźć można kilka rodzajów pił. Najczęściej spotyka się piły spalinowe, elektryczne lub akumulatorowe. Każdy rodzaj ma oczywiście zalety i wady. Przedstawię krótko cechy charakterystyczne tych urządzeń i tym samym ułatwić Ci podjęcie właściwej decyzji.

  • Piła spalinowa: duża waga i moc, nieograniczona mobilność.
  • Piła elektryczna: średnia waga i moc, ograniczona mobilność.
  • Piła akumulatorowa: mała waga i moc, nieograniczona mobilność.

Jeśli nie wiesz na który rodzaj się zdecydować to prawdopodobnie piła łańcuchowa elektryczna będzie wystarczająca. Jest to rozsądny wybór, wtedy, kiedy trudno jest określić dokładny czas i zakres wykonywanych czynności. Minusem elektrycznej piły bywa ograniczona mobilność. Ale warto odnotować, że są na rynku urządzenia działające z akumulatorem dzięki czemu problem z ograniczonym zasięgiem i plączącym się kablem jest zażegnany.

Źródło zdjęcia: Georgy Dzyura / Shutterstock.com

O trawę trzeba dbać systematycznie

Jeśli chcesz, aby twój trawnik olśniewał pięknymi odcieniami zieleni, musisz pielęgnować trawnik regularnie. Trawa potrzebuje wody, ale nie za dużo (optymalną ilość to 2-5 l na 1m2 trawnika). Pamiętaj, że latem podlewamy trawę rano albo wieczorem, nigdy w południe. Podlewanie konewką może okazać się bardzo czasochłonne, dlatego rozsądnym rozwiązaniem będzie wykorzystywanie zraszacza ogrodowego – strumień można ustawić dowolnie, ważne jest tylko to, żeby podlewanie było rozprowadzone równomiernie po całym trawniku.

Koszenie trawnika wykonujemy regularnie, co najmniej raz w tygodniu. Nieregularne koszenie w dużych odstępach czasu sprzyja rozwojowi chwastów i utrudnia zagęszczanie się zielonego dywanu. Do dużych trawników najlepiej jest używać kosiarek spalinowych (są dosyć głośne, ale bardzo wydajne). Na mniejszych posesjach dobrze sprawdzą się kosiarki elektryczne, które są cichsze i dobrze radzą sobie z nierównościami.

Źródło zdjęcia: topseller / Shutterstock.com

Mamy nadzieje, że po przeczytaniu tego tekstu poczułeś inspiracje do tego, żeby zadbać o swój ogród. Wiosna to doskonały czas na to, żeby aktywnie spędzić czas pośród zieleni.

Najnowsze materiały Partnerów