Powiat Bocheński dołącza do ekologicznej akcji. Samorządowcy posadzili drzewa – ZDJĘCIA

-

Powiat Bocheński jest jednym z 18 samorządów w Małopolsce biorącym udział w kampanii #drzewodlaklimatu, która ma uświadomić wszystkim jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają drzewa.

„Poprawiają jakość powietrza, mają wpływ na zmniejszenie temperatury i jakość gleby, redukują poziom hałasu, a nawet stresu… Czy drzewa dla Powiatu Bocheńskiego są ważne? Tak, są bardzo ważne. Można by nawet rzec, że kluczowe!” – czytamy w komunikacie rozesłanym przez bocheńskie starostwo do mediów.

– Zaprosiłem samorządowców – burmistrzów i wójtów z powiatu bocheńskiego do posadzenia, każdy na swoim terenie dębu, inaugurując tym samym akcje edukacyjne, które będziemy prowadzić w powiecie – wyjaśnia starosta Adam Korta.

Drzewa niezwykle pozytywnie wpływają na ekosystem – mają zdolność zatrzymywania i oddawania wody, a więc pomagają w małej retencji. Zapobiegają erozji gleby, nawilżają i ochładzają powietrze. Drzewa pochłaniają dwutlenek węgla poprzez proces fotosyntezy. W ten sposób wytwarzają tlen, który jest konieczny do życia. Szacuje się, że jedno średniej wielkości drzewo jest w stanie w ciągu godziny wytworzyć ilość tlenu potrzebną do oddychania dla 40 osób. Dziś jesteśmy otaczani ze wszystkich stron betonem, a powstające co chwilę nowe budynki i drogi zmniejszają ilość zieleni w naszym otoczeniu. Wpływa to na komfort naszego życia i na nasze zdrowie.

– Zachęcamy do włączenia się w akcję #drzewodlaklimatu. Starostwo Powiatowe w Bochni będzie przez cały rok prowadziło działania i aktywnie wspierało mieszkańców w tej akcji – informują urzędnicy. Przewidziano m.in. akcję rozdawania i sadzenia drzewek, wystawę, wspólne sprzątanie najbliższego otoczenia, lekcje ekologiczne dla młodzieży czy serię edukacyjnych artykułów. Kolejne działania w najbliższy piątek na bocheńskim Rynku.

Akcje odbywają się w ramach projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla Województwa Małopolskiego”, w który Powiat Bocheński wspólnie z Miastem Bochnia, Miastem i Gminą Nowy Wiśnicz, Gminą Bochnia, Gminą Rzezawa, Gminą Drwinia, Gminą Trzciana, Gminą Lipnica Murowana, Gminą Żegocina i Gminą Łapanów jest jednym z partnerów.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

październik, 2022

X