R e k l a m a

W Brzesku powstanie tężnia solankowa

-

Jeszcze w tym roku na terenie Gminnego Parku Wypoczynku i Rekreacji w Brzesku zostanie wybudowana pierwsza na terenie gminy tężnia solankowa. Koszt inwestycji wyniesie 367 tys. złotych.

Obiekt powstanie w ramach programu „Małopolskie Tężnie Solankowe”. Brzesko ma wydać na jego budowę 190 tys. zł, a 176 tys. zł to dofinansowanie pozyskane przez brzeski magistrat z budżetu Województwa Małopolskiego

Powstały kilka lat temu Gminny Park Wypoczynku i Rekreacji, zlokalizowany na pograniczu osiedli Kopaliny-Jagiełły i Kościuszki-Ogrodowa, jest systematycznie rozbudowywany. To właśnie tutaj zostanie wybudowana tężnia „angielska”, która będzie ogólnie dostępna, bezpłatna i dostosowana dla osób niepełnosprawnych.

– Uruchomienie tężni będzie mieć kolosalne znaczenie dla poprawy warunków życia naszych mieszkańców – mówi burmistrz Brzeska Tomasz Latocha. – Brzesko jest miastem, w którym występuje duże zanieczyszczanie powietrza. Wprawdzie mieszkańcy systematycznie wymieniają przestarzałe piece węglowe na nowe ekologiczne, jednak na efekty trzeba będzie jeszcze poczekać. Aktualni w centrum miasta przez siedem miesięcy w roku przekraczane są dopuszczalne normy pyłów PM 2,5, a przez cztery miesiące normy pyłów PM 10. Zaplanowana przez nas inhalatornia to szansa na maksymalne zniwelowanie szkodliwych skutków tych zanieczyszczeń. 

Najbardziej narażeni na szkodliwe działanie tych zanieczyszczeń na jakość zdrowia są ludzie starsi i najmłodsi. W Brzesku grupa mieszkańców, którzy przekroczyli 60. rok życia, to aż 25 procent społeczeństwa.

– Warto, by w gminie Brzesko istniał przynajmniej jeden powszechnie dostępny punkt wytwarzający zdrowe powietrze. Tężnia będzie też sprzyjać integracji społecznej, szczególnie dla osób samotnych, których do wyjścia z domu zachęcą prozdrowotne właściwości tego miejsca – dodaje burmistrz.

Tylko na terenie dwóch osiedli, na granicy których powstanie tężnia, zamieszkuje 6 736 osób, z czego 1 792 to seniorzy w wieku powyżej 60 lat. Aktualnie najbliższe inhalatornie znajdują się w Bochni (13 kilometrów od Brzeska), Ciężkowicach (45 km), Iwkowej (22 km) i Wieliczce (45 km). Korzystanie z tych obiektów wymaga dojazdu własnym środkiem transportu lub środkami komunikacji publicznej. Dla większości mieszkańców gminy Brzesko jest to nieopłacalne. Korzystanie z nich wiąże się też z kłopotliwym poświęceniem długiego czasu. Sytuacja zmieni się jeszcze w tym roku. Prace budowlane rozpoczną się w czerwcu br., a ich zakończenie planowane jest w listopadzie.

źródłoUMiG Brzesko

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc