R e k l a m a

Bochnia. „Ochronka” zaprosiła ukraińskie rodziny na wspólny piknik – ZDJĘCIA

-

Wychowankowie bocheńskiej Ochronki spotkali się w środę z ukraińskimi rówieśnikami i ich mamami podczas integracyjnego pikniku przy siedzibie placówki. 

Pogoda dopisała i kilkadziesiąt osób bawiło się przy muzyce i grillu w ogrodzie przy boisku na ul. Sienkiewicza. W programie imprezy nie zabrakło wspólnych tańców, śpiewów i integracyjnych zabaw. Uczestnicy spotkania wykonali imponujący kolorowy „mural” i malowali koszulki w kolorach polskiej i ukraińskiej flagi, a przy kiełbasce i słodkim poczęstunku była okazja, żeby porozmawiać, lepiej się poznać i zachęcać gości z Ukrainy do korzystania z oferty placówki na co dzień. 

Inicjatorami pikniku byli wychowawcy i podopieczni Miejskiego Centrum Dzieci i Młodzieży „Ochronka”, a także zaprzyjaźnieni z placówką nauczyciele z bocheńskich szkół, dzięki którym udało się zaprosić do placówki przebywające w naszym mieście ukraińskie rodziny.  

Młodzi liderzy wspólnie z opiekunami z placówki bardzo zaangażowali się w zorganizowanie imprezy, mając świadomość, że realną pomocą dla osób dotkniętych wojną w Ukrainie jest także możliwość spotkania i wspólnej zabawy w przyjaznej atmosferze – mówi Monika Grabarz, kierownik Ochronki, podkreślając, że inicjatywa została zrealizowana w ramach projektu „Bezpieczna Przystań”, angażującego młodzież w działania na rzecz lokalnej społeczności. Wcześniej podopieczni placówki jako wolontariusze wzięli udział m.in. w charytatywnej Wielkanocnej Zbiórce Żywności.   


W ramach projektu „Bezpieczna Przystań” godziny otwarcia placówki wydłużyły się o tzw. strefę nastolatka, czyli czas na wieczorne spotkania i rozmowy z młodzieżą i ich rodzicami oraz interwencje w kryzysie. Uczestnicy projektu objęci zostali kompleksową opieką specjalistów, udzielających pomocy w nauce z różnych przedmiotów, organizujących zajęcia rozwijające pasje i zainteresowania wychowanków, dbających o ich rozwój sportowy i wspierających w problemach okresu dojrzewania w ramach profilaktycznych zajęć w grupie i indywidualnych konsultacji psychologicznych, kierowanych także do rodziców.

Oddziaływania opiekuńczo-wychowawcze prowadzone są również poza obrębem placówki, bo projekt przewiduje organizowanie czasu wolnego beneficjentów bezpośrednio w środowisku ich życia. Streetworkerzy, pracujący metodą podwórkową, od marca pojawiają na wybranych ulicach i osiedlach, a ich celem jest angażowanie młodych mieszkańców w pozytywne aktywności i motywowanie do stałego korzystania z bogatej oferty atrakcyjnych zajęć w placówce.

Wszystkie zajęcia i formy wsparcia są bezpłatne, a dla uczestników projektu z oddalonych od centrum miasta osiedli przewidziano darmowy dojazd do Ochronki. Młodzi ludzie mają również możliwość angażowania się w życie placówki i miasta poprzez włączanie się w prace samorządu i grupy liderów młodzieżowych, podejmując współodpowiedzialność za działania na rzecz swoich rówieśników, ale także społeczności lokalnej. Polsko-ukraiński piknik jest tego doskonałym przykładem. 

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc