Kinga Rysak Superortografem Powiatu! Trudne dyktando, a w nim o… redaktorach „Bochnianina” – TREŚĆ

-

2 maja w hali sportowej I LO odbyło się tradycyjne dyktando o tytuł Superortografa Powiatu Bocheńskiego. Swój udział zgłosiło w nim ok. 30 osób. Prócz mieszkańców Powiatu byli to także mieszkańcy Krakowa, a nawet osoba, pochodząca z woj. opolskiego. Superortografem Powiatu Bocheńskiego została Kinga Rysak z Rzezawy.

Dyktando zostało przygotowane przez dwoje polonistów z I LO: Barbarę Ptak i Pawła Muchę, którzy także oceniali napisane prace.

Tekst tegorocznego dyktanda:

„Marzenia Błażeja

Za oknem szarzało. Błażej, uczeń jednej z bocheńskich szkół, jeszcze na wpół przytomny, wyglądnął zza żaluzji na zewnątrz. Ujrzał niebieskawoszare niebo, które miejscami przejaśniało i lśniło jaskrawo – czerwonymi promieniami słońca. Spod poduszki młodego bochnianina wychynęły i runęły na podłogę słowniki, które wieczorem wsunął pod głowę. Ohyda – zakrzyknął wzburzony i odskoczył jak od jadowitej żmii, gdyż wśród nich zobaczył Słownik poprawnej polszczyzny. Uznał jednak, że niepodniesienie go jest na razie nie najlepszą reakcją na nieprzyjemny zgrzyt.

Uświadomił sobie dopiero teraz, choć był na to przygotowany już cztery i pół tygodnia temu, że informacje o Powiatowym Dyktandzie zorganizowanym z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej zamieszczone zostaną w Internecie. Napiszą o nim redaktorzy „Mojej Bochni” i „Bochnianina”, zamieszczą zdjęcia wszystkich uczestników i miejscowego establishmentu. Błażej wszak marzył, by zdobyć, choćby ex aequo, jak najlepsze miejsce.

Inna myśl jednak zwarzyła mu nieco humor. Strwożony przypomniał sobie fragment dyktanda stworzonego przez profesora Walerego Pisarka, który brzmiał tak: „Nasz sędziwy ciemiężca krążył wokół sali, potem sunął na wprost, w skos i w poprzek, na przemian wzdłuż i wszerz, by znienacka ni stąd, ni zowąd chyżo wynurzyć się obok delikwenta, który by nieopatrznie spróbował ściągać.” Och, jak by było dobrze, jakby wtenczas mógł przerwać wizualizację dyktanda.

Ostatecznie spożył cornfleksy i cheeseburgera, niezrażony zmierzwił jasnoblond czuprynę, w końcu nie co dzień pisze się dyktanda, i ruszył na podbój ortografii. Czyż nie czekają go splendory, a może i niesplendory? Jednakże o tym zadecyduje jury Dyktanda.”

Zwycięzcy dyktanda:

I miejsce: Kinga Rysak z Rzezawy

II miejsce: Patrycja Burek I LO

III miejsce: Paweł Jarosz I LO

Nagrody otrzymali z rąk starosty Adama Korty w czasie pikniku majowego, który miał miejsce 3 maja w Parku Uzbornia

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

maj, 2023