🔸 Czy warto kupić mieszkanie w 2022 roku?

Zakup mieszkania to duża inwestycja, która często bywa finansowana przy pomocy kredytu lub wieloletnich oszczędności. Aktualne ceny mieszkań są wysokie, regularnie podnoszone są również stopy procentowe, a inflacja dopiero się rozkręca. Czy obecny rok jest dobrym momentem, by kupić nieruchomość?

Zakup mieszkania w 2022 roku – kto powinien go rozważyć?

Perspektywa zakupu mieszkania dawno już nie budziła tylu wątpliwości i rozterek. Wiele osób słusznie zastanawia się, czy aby na pewno to dobry moment na tego rodzaju wydatki. Sprawy nie ułatwiają rosnące ceny i inflacja, a także coraz trudniejszy dostęp do kredytów mieszkaniowych. Mimo wszystko zakup mieszkania może być dobrą decyzją. Choć ceny nieruchomości utrzymują się na wysokim poziomie, wciąż jest spora grupa inwestorów, dla których obecny czas może być dobrym momentem na zakup nieruchomości. Przede wszystkim jest to opcja, którą mogą rozważyć osoby chcące dokonać zakupu za gotówkę lub dysponujące wysokim wkładem własnym – dla nich utrudnienia kredytowe nie będą problematyczne. Ulokowanie własnych środków w nieruchomości, jak choćby mieszkanie w Krakowie lub innym dużym mieście, będzie też lepszą opcją niż trzymanie oszczędności na niskooprocentowanej lokacie lub na zwykłym rachunku bankowym.

Zakup mieszkania w 2022 roku z pewnością powinni rozważyć ci, którzy i tak mieli to w planach – trudno w nieskończoność odwlekać przeprowadzkę w nadziei na spadek cen w przyszłości. Kolejną grupą, dla którą bieżący rok może być odpowiednim momentem na zakup mieszkania, to inwestorzy kupujący lokale na wynajem. Wraz z początkiem pandemii zainteresowanie najmem spadło, ale aktualnie jest znów bardzo wysokie. Inwestycja w mieszkanie na wynajem może być więc opłacalnym sposobem ulokowania wolnych środków.

Na zakup mieszkania w 2022 roku, bez wątpienia, mogą również zdecydować się osoby o wysokiej zdolności kredytowej – jeśli tylko zarobki pozwalają na zaciągnięcie zobowiązania przy wysokich stopach procentowych, to w perspektywie czasu może to być słuszna decyzja. Gdy stopy procentowe zaczną spadać, obniżą się również raty kredytów zaciąganych aktualnie.

Ceny mieszkań to nie wszystko, co warto wziąć pod uwagę

Wiele mówi się o tym, że ceny nieruchomości wzrosły w ostatnich latach – to fakt, z którym trudno dyskutować. Warto jednak spojrzeć na tę kwestię szerzej: równolegle rosły również średnie wynagrodzenia. Ważniejszy więc powinien być stosunek ceny mieszkania do zarobków, a nie tylko sama cena nieruchomości.

Obecnie ceny mieszkań z rynku pierwotnego nieco się ustabilizowały, niektórzy upatrują w tym szansę na ich obniżki w przyszłości – warto jednak wstrzymać się z nadmiernym entuzjazmem. Rosnące koszty materiałów budowlanych, zmiany przepisów podatkowych i wiele innych czynników raczej nie skłoni firm deweloperskich do zmiany cen na niższe. Nieco inaczej wygląda sytuacja na rynku wtórnym – w jego przypadku niższe zainteresowanie zakupem z reguły szybciej wpływa na spadek cen, ale jednak oczekiwanie na taki obrót spraw może być ryzykowne. Jeśli ma się potrzebę zakupu mieszkania i realne możliwości finansowe, raczej nie warto zwlekać.

Najnowsze materiały Partnerów

X