BOCHNIA. W sobotę 4 maja dokonano oficjalnego otwarcia odnowionej „Kolejki”. W ramach zrealizowanego projektu „Turisticus” całkowicie odmieniono to miejsce – powstał 750-metrowy ciąg pieszo-rowerowy, przy którym zlokalizowano m.in. zieloną siłownię oraz plac zabaw. Całość jest oświetlona przez stylowe lampy i strzeżona przez monitoring wizyjny.
– To było miejsce zapuszczone, zapomniane, zarośnięte, niespecjalnie bezpieczne – przypomniał podczas krótkiej uroczystości burmistrz Stefan Kolawiński.
– Pomyśleliśmy, że warto zagospodarować ten obszar miasta, że warto promować zachowania poprawiające tężyznę fizyczną – stąd możliwość jazdy rowerem, spacerowania. Ale nie zapomnieliśmy o tych, którzy lubią porozmawiać – siedząc na ławeczce można sobie sympatycznie pogawędzić ze spotkanym znajomym lub znajomą…
– Wierzę, że to miejsce przyjmie się tak, jak przyjęła się Uzbornia. Takich obiektów potrzeba, ludzie chcą mieć dostęp do takich urządzeń i miejsc. Będziemy starali się realizować podobne zamierzenia – mówił Stefan Kolawiński.
Skąd nazwa „kolejka”? Tędy prowadziła wybudowana w 1922 roku przez kopalnię soli bocznica kolejowa łącząca rejon nadszybia Campi z dworcem kolejowym. Tą drogą transportowano sól kamienną z kopalni do magazynów i młynów solnych zlokalizowanych przy dworcu. Salinarna bocznica kolejowa zastąpiła wysłużoną kolejkę powietrzną – czyli tzw. kolejkę linewkową (linową).
Tor został rozebrany na początku lat 80-tych XX wieku, gdy w kopalni ograniczono wydobycie soli i przestał być potrzebny. Pozostał jedynie nasyp, a prowadząca nim dzika ścieżka była skrótem między ul. Polną i ul. Karosek.