Uczniowie z trzech powiatów wzięli udział w konkursie wiedzy o sejmie

-

Z inicjatywy posła Stanisława Bukowca w hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Bochni odbył się „Konkurs Wiedzy o Sejmie RP”, w którym wzięło udział blisko 50 uczniów szkół średnich reprezentujących powiat bocheński, brzeski oraz dąbrowski. Organizatorami turnieju było Biuro Poselskie wraz z Kancelarią Sejmu oraz Starostwo Powiatowe w Bochni.

Zmagania poprzedził wykład poprowadzony przez przedstawicieli Wszechnicy Sejmowej – Mikołaja Kałuszko oraz Ireneusza Nowaka na temat historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu, trybu ustawodawczego, a także zagadnień związanych z architekturą budynków polskiego parlamentu.

Podczas części konkursowej młodzież musiała zmierzyć się ze specjalnie przygotowanym przez gości z Warszawy testem, do którego pytania oparto w dużej mierze na znajomości sejmowego regulaminu oraz Konstytucji RP.

Prezentowany przez uczestników wysoki poziom sprawił, iż o kolejności czołowych miejsc zadecydowała dopiero dogrywka. Ostatecznie zwycięzcą rywalizacji został Filip Pytka z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni, drugie miejsce zajęła Zuzanna Wcisło z Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej, natomiast trzecia lokata przypadła ponownie reprezentantowi I LO z Bochni – Szymonowi Opoce.

Najlepsi uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe. Do rąk zdobywcy pierwszego miejsca trafił dodatkowo upominek dla najlepszego uczestnika Ziemi Bocheńskiej ufundowany przez starostę Adama Kortę. Natomiast wszyscy uczestnicy turnieju na zaproszenie posła Stanisława Bukowca już we wrześniu będą mieli okazję zwiedzić gmach sejmu i przysłuchać się obradom plenarnym.

Bardzo się cieszę, iż w Bochni udało się zorganizować ten konkurs, który przede wszystkim miał zachęcić ludzi młodych do poszerzania wiedzy o współczesnym, polskim parlamentaryzmie. Cieszy duże zainteresowanie i wysoki poziom rywalizacji. Gratuluję serdecznie nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim uczennicom i uczniom, którzy postanowili wziąć udział w turnieju. Dziękuję nauczycielom, którzy im towarzyszyli, a także staroście i dyrekcji Zespołu Szkół nr 1 w Bochni za pomoc w organizacji konkursu – podsumował poseł Stanisław Bukowiec.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2023