Brzesko z dotacją na budowę tężni solankowej

-

Jeszcze w tym roku w Gminnym Parku Wypoczynku i Rekreacji w Brzesku ma powstać pierwsza w gminie Brzesko tężnia solankowa. W czwartek na pograniczu osiedli Kopaliny-Jagiełły i Kościuszki-Ogrodowa, odbyło się spotkanie, podczas którego członkini zarządu województwa małopolskiego Marta Malec-Lech przekazała burmistrzowi Brzeska Tomaszowi Latosze promesę potwierdzającą dofinansowanie pozyskane przez Urząd Miejski.

Warto, by w gminie Brzesko istniał przynajmniej jeden powszechnie dostępny punkt wytwarzający zdrowe powietrze. Tężnia będzie też sprzyjać integracji społecznej, szczególnie dla osób samotnych, których do wyjścia z domu zachęcą prozdrowotne właściwości tego miejsca – powiedział Tomasz Latocha, burmistrz Brzeska.

Tylko na terenie dwóch osiedli, na granicy których powstanie tężnia, zamieszkuje 6 736 osób, z czego 1 792 to seniorzy w wieku powyżej 60 lat. Aktualnie najbliższe inhalatoria znajdują się w Bochni (13 km od Brzeska), Ciężkowicach (45 km), Iwkowej (22 km) i Wieliczce (45 km). Korzystanie z tych obiektów wymaga dojazdu własnym środkiem transportu lub środkami komunikacji publicznej. Dla większości mieszkańców gminy Brzesko jest to nieopłacalne. Korzystanie z nich wiąże się też z kłopotliwym poświęceniem długiego czasu. Sytuacja zmieni się jeszcze w tym roku. Prace budowlane rozpoczną się w sierpniu br., a ich zakończenie planowane jest w listopadzie.

Przyznana dotacja w wysokości 175 911 zł pochodzi z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach programu „Małopolskie Tężnie Solankowe”. Według wstępnych szacunków całkowity koszt inwestycji miał się zamknąć kwotą 366 649 zł. Z uwagi na zmieniającą się z dnia na dzień sytuacją ekonomiczną w kraju, realna jej wartość znana będzie jednak po wyłonieniu wykonawcy, a właściwie po zakończeniu prac budowlanych.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

listopad, 2022