R e k l a m a

Anioły i madonny Eugeniusza Molskiego. Wystawa w Starej Dzwonnicy – ZDJĘCIA

-

„Czas aniołów, czas madonn” – tak została zatytułowana wystawa autorstwa Eugeniusza Molskiego zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Wiśnicza i Parafię pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Wiśniczu.

Eugeniusz Molski jest wiśniczaninem z wyboru. Urodził się w Bagienicach (Mazowsze). Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu – kierunek Malarstwo Architektoniczne i Ceramika. Po otrzymaniu dyplomu w 1969 roku postanowił objąć posadę nauczyciela przedmiotów artystycznych w Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu. W szkole tej przepracował 37 lat. Ten niezwykle płodny artysta jest autorem setek kolaży, prac malarskich i rzeźb za które otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Brał udział w ponad 200-tu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 2008 roku ówczesne władze Wiśnicza nagrodziły Eugeniusza Molskiego tytułem Honorowego Ambasadora Ziemi Wiśnickiej.

Wystawa w GALERII STARA DZWONNICA zbiegła się z pięknym jubileuszem, który artysta obchodzi w tym roku – 80 rocznica urodzin i 55 rocznica pracy twórczej. Jak podkreśliła w czasie wernisażu Prezes Towarzystwa Miłośników Wiśnicza Klaudia Jonak – Rojek „w przypadku Pana Eugeniusza Molskiego wiek to tylko liczby”.

Na trzech kondygnacjach Galerii Stara Dzwonnica zagościły anioły, madonny, również kilka wizerunków Chrystusa, wykonane w materiałach tekstylnych, papierze, drewnie, ceramice.   W uzupełnieniu znalazł sie również wybór plakatów do wystaw zagranicznych zorganizowanych przez artystę m.in. w Faenza (Włochy), Mino ( Japonia), Stavanger (Norwegia) oraz prestiżowych wystawach w Polsce w Hebdowie, w Wilanowie w Pałacu Królewskim, w Nowym Sączu, Zamościu itd.

Na zakończenie wernisażu Pan Eugeniusz Molski przekazał w darze Parafii w Nowym Wiśniczu dar w postaci XVII-wiecznego obrazu z wizerunkiem Maryi Panny z dzieciątkiem.

Dziękując za dar ks. Proboszcz Krzysztof Wąchała podkreślił, że obraz znajdzie godne miejsce wśród obrazów podarowanych Parafii przez artystów tworzących na ziemi wiśnickiej.

Obrazy artystów uzupełniły braki jakie wiśnicka Plebania doznała w czasie II wojny światowej, gdyż wojska niemieckie stacjonujących na Plebanii zniszczyły dzieł sztuki.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia