Efekt domina. Carlsberg Polska wstrzymuje produkcję z powodu braku dwutlenku węgla do warzenia piwa

-

Spółka Carlsberg Polska, do której należy m.in. funkcjonujący w Brzesku Browar Okocim, wstrzymuje produkcję piwa. Powodem jest brak dwutlenku węgla dostarczanego przez Anwil S.A. i Grupę Azoty SA, które przerwały pracę z powodu bezprecedensowego wzrostu cen gazu ziemnego.

O sytuacji jako pierwszy poinformował wczoraj branżowy portal „Poradnik Handlowca„. Dziś specjalne oświadczenie wydała Grupa Carlsberg: – Dwutlenek węgla jest produktem ubocznym powstającym podczas produkcji nawozów. Gaz ten po przetworzeniu jest szeroko stosowany w branży spożywczej, w tym w browarniczej, a jego niedobór może skutkować koniecznością wstrzymania produkcji piwa – przyznano.

Spółka wyjaśnia też: – W procesie warzenia piwa dwutlenek węgla w piwie pochodzi z naturalnego procesu fermentacji i jest wytwarzany przez drożdże. Z kolei dwutlenek węgla dostarczany z zewnątrz jest potrzebny do zapewnienia hermetyczności naczyń piwowarskich – nie pozwala na kontakt piwa z powietrzem w trakcie rozlewu piwa do butelek, puszek i beczek. Wszystko po to, aby jakość piwa była taka, jakiej oczekuje konsument.

W oświadczeniu podkreślono: – Po naszej stronie podjęliśmy wszelkie działania w celu zapewnienia dostępności piwa dla konsumentów i mamy nadzieję, że obecna sytuacja jest przejściowa. Apelujemy do rządu o pilne podjęcie efektywnych działań w związku zaistniałą sytuacją.

Cytowany przez „Poradnik Handlowca” przedstawiciel zarządu Carlsberg Polska przewiduje, że „podobna sytuacja dotknie bardzo wiele firm w Polsce, które używają dwutlenku węgla”.

W podobnym tonie wypowiadają się w mediach eksperci. Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, przestrzega: – Wstrzymanie produkcji i dostaw CO2, suchego lodu i kwasu azotowego, to problem dla wielu kluczowych branż produkcji i przetwórstwa żywności. Grozi nam wstrzymanie produkcji zakładów mięsnych, mleczarskich, napojowych. Rozerwanie łańcucha chłodniczego i braki w sklepach.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2023