R e k l a m a

Czwartkowe Spotkanie Muzealne: „Epidemie w Galicji…”

-

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza 16 maja na Czwartkowe Spotkanie Muzealne. Gościem będzie dr Konrad Meus (Instytut Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie), który wygłosi wykład „Epidemie w Galicji ze szczególnym uwzględnieniem Bochni i rejonu bocheńskiego”. Początek o godz. 17.30.

„W 2019 roku przypada nie tylko 150. rocznica zorganizowanego ruchu pożarniczego, do której z konieczności powrócimy po wakacjach, lecz nie mniej istotna – 170. rocznica odbycia pierwszej pielgrzymki błagalnej mieszkańców Bochni do kościoła kazimierzowskiego Łapczycy w celu uwolnienia miasta od panującej wówczas epidemii cholery.

„Morowe” powietrze nawiedzało rejon bocheński wielokrotnie. Jeszcze w drugiej połowie XIX stulecia należało do głównych plag, o oddalenie których błagano w Suplikacjach i oddawano się pod opiekę św. Rozalii. To oczywiste, że epidemie oddziaływały destrukcyjnie na miasto, miały bezpośredni wpływ na demografię oraz układ przestrzenny wiążący się często z wytyczaniem z konieczności nowych miejsc na pochówki ofiar, często wbrew ugruntowanym zwyczajom.

Oddziaływały na emocje ludzi siejąc grozę, strach i przerażenie. Skutkowały ogromnymi problemami egzystencji życia codziennego. Dodajmy, że badania dr. Meusa nad klęskami elementarnymi w Galicji, w tym również nad epidemiami, objęły także zasobne, dotąd mało lub w ogóle nieznane archiwalia lwowskie, stąd ich dodatkowy walor, zaś obraz jawi się jako znacznie bogatszy, niż znany dotąd” (źródło: Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni).

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia