R e k l a m a

Łapanów. Woda w kranach niezdatna do spożycia i kąpieli

-

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni poinformował dziś, że woda z Wodociągu Zbiorowego Zaopatrzenia Chrostowa w gminie Łapanów nie nadaje się do spożycia przez ludzi. W próbkach stwierdzono bakterie grupy coli.

W próbce wody pobranej przez przedstawicieli PPIS w Bochni we wtorek 30 sierpnia (punkt poboru: Gminny Zakład Komunalny Kobylec 64A, 32-740 Łapanów) stwierdzono obecność:

  • Bakterii grupy coli – 55 jtk/100 ml (wartość dopuszczalna: 0 jtk/100 ml),
  • Escherichia coli – 0 jtk/100 ml (wartość dopuszczalna: 0 jtk/100 ml),
  • Enterokoki kałowe – 0 jtk/100 ml (wartość dopuszczalna: 0 jtk/100 ml),
  • Clostridium perfringens – 0 jtk/100 ml ( wartość dopuszczalna: 0 jtk/100 ml).

Woda nie spełnia zatem wymagań Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017r., poz. 2294).

W związku z powyższym PPIS w Bochni wydał decyzję stwierdzającą brak przydatności wody do spożycia przez ludzi i produkcji żywności pochodzącej z Wodociągu Zbiorowego Zaopatrzenia Chrostowa.

Woda z kranu nie może być wykorzystywana do:

  • spożywania, ani używana do spożywania posiłków,
  • procesu produkcji żywności,
  • mycia owoców, warzyw i naczyń kuchennych,
  • kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych ran.

Woda może być używana wyłącznie do prac porządkowych (np. mycia podłóg), spłukiwania toalet, działań naprawczych i działań p/pożarowych.

Powyższa informacja obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu w sprawie jakości wody do spożycia.

AKTUALIZACJA:

15:45 – „Decyzja o braku przydatności wody do spożycia dotyczy tylko Gminy Łapanów” – poinformowała Ewelina Makowska, zastępca wójta gminy Bochnia, wyjaśniając: „Na odcinku wodociągu będącego własnością gminy Bochnia badania nie wykazały nieprawidłowości, w związku z czym, decyzja Sanepidu nie obowiązuje na terenie Gminy Bochnia. Woda dostarczana mieszkańcom Woli Nieszkowskiej i Nieszkowic Wielkich nie zawiera bakterii”.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc