Bochnia. W piątek piknik lokalnych smaków, warsztaty ceramiczne i wikliniarskie

-

Piknik lokalnych smaków, warsztaty ceramiczne oraz warsztat wikliniarski zorganizowane przez Kopalnię Sztuki Bochnia będą częścią wydarzeń, które zaplanowano w ramach „Weekendu z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego”.

„Piknik lokalnych smaków, warsztaty ceramiczne i warsztat wikliniarski”

Miejsce: ul. Rynek 16, 32-700 Bochnia, Pierzeja przed wejściem Kopalni Sztuki Bochnia
Zwiedzanie: piątek 09.09.2022 godz. 18:00-21.00

18:00-20:00 Lokalne smaki i zapachy-degustacja produktów regionalnych wraz z możliwością zakupu.

Kawa z Planety Kawy Bochnia
Francuskie wina z małych winnic – Tovino z Rzezawy,
Piwa kraftowe z browaru Hopkultura z Gdowa,
Sery Kartovia z Łososiny Dolnej
Miody z Pasieki od Kiejdów z Bochni,
Słodycze od Torty Bochnia.

18.00 -20:00 Warsztaty ceramiczne – „Dzbanki, dzbanuszki z Galerią Biała”.

Każdy uczestnik dowie się skąd wzięła się glina, pozna rodzaje gliny, jakie są podstawowe metody lepienia oraz jak powstaje ceramika. Konieczne wcześniejsze zapisy w Galerii Biała, ul. Biała 16 Bochnia.

20.00- 21.00 Wernisaż wystawy „Młodzi z Wiśnickiego Plastyka. Ceramika. Tkanina. Renowacja” z okazji 75 Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Wiśniczu.

Wystawa prezentuje wybór prac uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu. Obejmuje realizacje powstałe w ramach zajęć ze specjalizacji ceramika artystyczna, tkanina artystyczna i renowacja elementów architektury. Termin wystawy zbiega się z 75 rocznicą pierwszego dzwonka, który zabrzmiał w Wiśnickim Plastyku w 1947 roku. Szkoła powstała dzięki staraniom grupy społeczników ze Stanisławem Fischerem i ówczesnym starostą bocheńskim na czele. PLSP w Nowym Wiśniczu, którego organem prowadzącym jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zlokalizowane jest w zabytkowym budynku dawnego Sądu Grodzkiego. Szkoła prowadzi cztery specjalizacje: ceramikę artystyczną, fotografię artystyczną, tkaninę artystyczna i renowację elementów architektury. Nauka w Wiśnicki Plastyk trwa pięć lat i kończy się egzaminem dyplomowym i egzaminem maturalnym.

Stacja Archeologiczny Rynek cz.1
„…a w Ratuszu z popielnika iskiereczka mruga”

Opowieść o tym, co łączy bocheńskie wykopaliska z pracownią średniowiecznego garncarza i komnatami bogatych bocheńskich mieszczan.

Miejsce: ul. Rynek 16, 32-700 Bochnia, Pierzeja przed wejściem Kopalni Sztuki Bochnia
Zwiedzanie: sobota 10.09.2022 godz. 13.00-17.00
Prowadzący: Pracownia Archeologiczna Marcin Paternoga, Agnieszka Węgrzyn.

Aktywności:

  • Warsztaty archeologiczno-plastyczne
  • Miniwykopaliska
  • Pracownia kaflarza renowatora
  • Zdun konstruktor: budowa kartonowej repliki średniowiecznego pieca kaflowego

Uczestnicy zostaną wprowadzeni w tajniki zawodu archeologa, jego warsztat pracy. Na podstawie badań zobrazują temat wykopalisk. Najmłodsi zaś będą mogli spróbować sił na miniwykopaliskach, stając się prawdziwymi odkrywcami. Tym razem przedmiotem badań będą znaleziska kafli piecowych. Uczestnicy zapoznają się z historią ich powstania, wzornictwem i rodzajami. Przybliżymy warsztat rzemieślnika – kaflarza, budowniczego pieców ogrzewających średniowieczne komnaty. Będzie rysowanie…budowanie, sklejanie i rekonstruowanie.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

styczeń, 2023