Spacer po cmentarzu żydowskim w Nowym Wiśniczu – ZDJĘCIA

-

Jedynym widocznym śladem, który pozostał po kilkuwiekowej polsko-żydowskiej historii Wiśnicza jest cmentarz. Pod koniec sierpnia w ramach obchodów 80. rocznicy deportacji wiśnickich Żydów do bocheńskiego getta przez niemieckich nazistów zorganizowano zwiedzanie tej zabytkowej nekropolii. Spotkanie z komentarzem nawiązującym do dziejów żydowskiej gminy Wiśnicza poprowadziła dr Iwona Zawidzka.

Równolegle na rynku w Nowym Wiśniczu (na którym jeszcze do lat 40. XX w. przeplatał się gwar języka polskiego z jidysz), można było obejrzeć tematyczną wystawę pn. „Świat, który nagle przestał istnieć” poświęconą temu wydarzeniu.

Zorganizowano również koncert muzyki klezmerskiej „Opowiedziane muzyką i malowane słowem” z akcentami edukacyjnymi, przybliżającymi kulturę i obyczaje panujące do lat 40. XX w. w żydowskich miasteczkach zwanych sztetlami, do których również przynależał Wiśnicz.

Cykl wydarzeń zorganizowali: Stowarzyszenie 60+ Nowy Wiśnicz i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu.

Projekt został dofinansowany przez Województwo Małopolskie w ramach zadania pn. „Upamiętnienia 80. rocznicy wywiezienia i eksterminacji społeczności żydowskiej z Nowego Wiśnicza przez niemieckich nazistów”.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2023