R e k l a m a

Premier Morawiecki odwiedził żłobek w gminie Dębno. „Drodzy mężowie, też moglibyście czasami pomóc”

-

W niedzielę szef polskiego rządu odwiedził nowo otwarty żłobek i przedszkole w Sufczynie (gmina Dębno, powiat brzeski). Inwestycja powstała ze środków programu Maluch+, kosztowała 3,65 mln złotych.

W krótkim wystąpieniu Mateusz Morawiecki podkreślił, że tego typu inwestycje mają wspierać rodziców – pozwalają na łączenie ról zawodowych z opieką nad dziećmi.

– Przez długie lata staliśmy przed takim diabelskim wyborem, wielu rodziców stało przed takim wyborem: albo praca, albo rodzina. Albo kariera, albo dzieci. Albo studia, albo dzieci. I to był wybór, który stanowił jednocześnie podstawową przeszkodę przed posiadaniem potomstwa, a z drugiej strony przed samorealizacją. Samorealizacją przede wszystkim kobiet – powiedział Mateusz Morawiecki. Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości ta sprawa jest priorytetowa, wszystkie nasze działania prowadzą do tego, aby można było pogodzić aspiracje zawodowe z rodzicielstwem. Ale także aby rodzicielstwo nie zamykało drogi do realizacji swoich marzeń, marzeń bardzo często właśnie zawodowych.

„Drodzy mężowie, też moglibyście czasem pomóc”

– Pogodzenie ze sobą tych dwóch wymiarów jest bardzo niełatwe, zwłaszcza dla pań, zwłaszcza dla kobiet, zwłaszcza dla mam. I dlatego nasz program, bardzo szeroko zakrojony program żłobkowy. Tutaj w Sufczynie wybudowaliśmy, przy współudziale także gminy, żłobek i przedszkole. Ten nasz program ma na celu pogodzenie tych dwóch ról. Roli mamy w domu i pracy zawodowej – ciągnął szef rządu.

– Wiemy doskonale, że rodzice bardzo często pracują niejako na dwóch etatach. A zwłaszcza mamy, zwłaszcza kobiety. Tak przy okazji to drodzy panowie, mężowie też moglibyście czasami, częściej może niż do tej pory, pomóc w odprowadzeniu dziecka do przedszkola, czy do żłobka. Bo nasze kobiety, nasze mamy, nasze panie, pracują częściej niż my, niż mężczyźni, na dwóch etatach. I właśnie po to, żeby ułatwić tę pracę, ułatwić godzenie marzeń zwłaszcza kobiet, zwłaszcza pań, staramy się zdecydowanie rozwinąć nasz program żłobkowy, program przedszkolny, i najlepszym dowodem na to jak szerokim jest ten program niech będzie liczba miejsc, która w żłobkach przekracza już 200 tysięcy. To gigantyczny skok w porównaniu do tego, co było jeszcze w czasach naszych poprzedników – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił także uwagę, że gmina Dębno „to jedna z tych gmin, do której dzisiaj więcej osób się sprowadza, niż się wyprowadza”. – Zapytałem pana wójta, władze gminy, jak to jest możliwe i kiedy ten trend się rozpoczął. Ten trend się rozpoczął niedawno i usłyszałem, że rozpoczął się dzięki inwestycjom, dzięki temu do tej gminy trafiły takie inwestycje jak nowe drogi, nowy żłobek, przedszkole, inwestycje wodno-kanalizacyjne i szereg innych.

Małe wielkie inwestycje

– Dla nas inwestycje w Polsce lokalnej, w Polsce za rogiem, tej Polsce, którą każdy z państwa ogląda na co dzień, są podstawowym priorytetem – zaznaczył szef rządu. – Wierzę głęboko, że tak właśnie będzie od teraz. Że i te wielkie inwestycje jak droga wodna przez Mierzeję Wiślaną, które świadczą o naszej geopolitycznej wizji i dążeniu do pełnej suwerenności gospodarczej, ale także, a może nawet w szczególności te małe inwestycje… Małe, a zarazem wielkie, dla takich gmin jak gmina Dębno to wielkie i ważne inwestycje. Dla takich sołectw, takich wiosek jak Sufczyn to wielkie i ważne inwestycje. Że one wszystkie przyczynią się do pogodzenia tych dwóch wspaniałych ról: roli mamy, ojca i ról zawodowych. Bo przecież ogromna większość kobiet, ogromna większość mam pracuje. I pracuje tak jak powiedziałem, na dwóch etatach.

– Drodzy panowie, pomóżmy w tej ciężkiej pracy waszych żon, waszych mam, sióstr, kobiet, pań, wszystkich Polek. Pomóżmy im w tym, bo od tego zależy przyszłość Polski. I dlatego te nasze inwestycje mają wszystkich polskim paniom w tym pomagać. I będziemy je dalej robić we wszystkich zakamarkach Polski. Wierzę, że dzięki temu Polska będzie krajem równych szans, krajem sprawiedliwym i krajem, który rozwija się na pożytek wszystkim dzisiaj, a także na pożytek przyszłym pokoleniom – zakończył Mateusz Morawiecki.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia