Wykład z cyklu „Oblicza medycyny”: Psychopatia – ZDJĘCIA

-

W środę w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni odbyło się spotkanie z dr. Krzysztofem Nowakowskim, który przybliżył temat „Psychopatia. Zaburzenie osobowości czy fenomen społeczno-kulturowy?”. Było to jubileuszowe – 20. spotkanie z cyklu „Oblicza medycyny”.

Gościem był dr Krzysztof Nowakowski, kierownik katedry Psychologii i Psychokryminalistyki Akademii Ignatianum w Krakowie. W formie akademickiego dialogu ze słuchaczami opowiedział o zaburzeniu osobowości zwanym potocznie psychopatią oraz odpowiedział na liczne pytania publiczności.

Prelegent omówił wiele zagadnień związanych z cechami psychotycznymi osobowości oraz z ich ciemnymi stronami. Można było dowiedzieć się czym jest psychopatia i z czym się wiąże, poznać oddziaływanie psychopatii w kulturze masowej, usłyszeć o uwarunkowaniach zachowań antyspołecznych i przestępczości osób o cechach psychopatycznych. Poruszony został również aspekt ewolucji cech psychopatycznych, ich ścieżkach rozwoju i ich uwarunkowaniach.

Muzealny cykl spotkań poświęconych tematom z szeroko rozumianej historii medycyny rozpoczął się w 2000 r. wykładem profesora Andrzeja Kidawy, chirurga urologa z Warszawy, który mówił o chorobach w malarstwie Pietera Bruegela. Tematy kolejnych spotkań oraz nazwiska prelegentów można odnaleźć na stronie internetowej bocheńskiego muzeum w zakładce „wydarzenia muzealne”.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2022