R e k l a m a

W niedzielę wykład i koncert w Pałacu Żeleńskich w Grodkowicach

-

Fundacja im. Władysława Żeleńskiego oraz Gmina Kłaj zapraszają w niedzielę 16 października o godz. 18:00 do Pałacu Żeleńskich w Grodkowicach na wykład pod tytułem: „Jego czysty świat pociągał mnie ku wnętrzu. Percepcja muzyki J. S. Bacha w myśli św. Edyty Stein”, który wygłosi dr Marek Skrukwa. Po wykładzie odbędzie się koncert muzyki J. S. Bacha w wykonaniu: Marka Toporowskiego (klawesyn) i Marka Skrukwy (viola da gamba).

Marek Skrukwa jest zarówno muzykiem – instrumentalistą jak i naukowcem: w krakowskiej Akademii Muzycznej studiował grę na kontrabasie, a potem na violi da gamba, natomiast na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II uzyskał doktorat broniąc pracy pt. „Relacja między słowem a muzyką w Pasji według św. Jana J. S. Bacha”. Obecnie wykłada w Akademii Ignatianum oraz Karmelitańskim Instytucie Duchowości „Teresianum”. Uczy także gry na kontrabasie w Szkole Muzycznej II stopnia w Bochni.

Marek Toporowski to jeden z ważniejszych polskich klawesynistów i organistów, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, uczył się także za granicą. Jest pionierem wykonawstwa muzyki dawnej na historycznych instrumentach z epoki: przed laty założył i prowadził zespół Concerto Polacco, który nagrał pierwszą w Polsce płytę z muzyką baroku wykonywaną na dawnych instrumentach („Muzyka polskiego baroku”). Ma tytuł profesorski: przez wiele lat prowadził klasę klawesynu w Akademii Muzycznej w Katowicach a obecnie jest związany z krakowską Akademią Muzyczną, gdzie jest kierownikiem Katedry Muzyki Dawnej.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia