„Bochnia w czasach Zieglera” – taki tytuł nosiła konferencja naukowa, która we wtorek odbyła się w Domu Bochniaków. Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy Parafii św. Mikołaja w Bochni, Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej oraz Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.
Okazją do spotkania jest przeżywany w tym roku – w ramach Wielkiego Odpustu Maryjnego – jubileusz 200-lecia diecezji tarnowskiej i wyższego seminarium duchownego. Prelegentami byli ks. dr Ryszard Banach (wieloletni dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie), mgr Janina Kęsek (historyk i znawca bocheńskiego obrazu Matki Bożej Różańcowej), dr hab. Teofil Wojciechowski (historyk oraz znawca historii Bochni i ziemi bocheńskiej) oraz ks. mgr Krzysztof Kamieński (dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie).
Konferencji towarzyszy wystawa dokumentów dotyczących założenia i funkcjonowania WSD w Tarnowie, pobytu biskupa Grzegorza Zieglera w Bochni oraz ekspozycja szat i ksiąg liturgicznych z I połowy XIX wieku. Prezentowana kolekcja możliwa jest dzięki współpracy z Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, Archiwum Diecezjalnym oraz zbiorom z Archiwum Parafii św. Mikołaja.
Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, burmistrza Bochni Stefana Kolawińskiego, Parafii św. Mikołaja bpa oraz Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.
Wystawę można oglądać w Domu Bochniaków:
- do 7 października w godz. 9-12 i 16-18;
- od 10 do 14 października w godz. 16-18.