Czyste Lasy: uwalniamy Puszczę Niepołomicką… od śmieci!

-

W sobotę, 8 października, do Niepołomic zawita trzecia z kolei akcja w ramach ogólnopolskiej kampanii Czyste Lasy. Stowarzyszenie Czysta Polska, we współpracy  z Miastem Niepołomice oraz Lasami Państwowymi zaprasza na dzień pełen warsztatów, zabaw, konkursów i spotkań. Każdy uczestnik może również zostać wolontariuszem i wspólnie z innymi zostawić dobry ślad, sprzątając Puszczę Niepołomicką.  

Śmieci w polskich lasach to ogromny problem. Przekonał się o tym chyba każdy z nas, wybierając się na rodzinny spacer w weekend, czy przyglądając się poboczom dróg prowadzących przez duże kompleksy leśne. Lasy Państwowe co roku wywożą z zarządzanych przez siebie terenów niemal 100 tysięcy metrów sześciennych śmieci. To pojemność ok. 1000 tirów, a stanowi tylko ułamek całkowitej liczby odpadów, zalegających pod drzewami w całym kraju. 

Zostawiamy dobry ślad 

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz. Są przede wszystkim poważnym zagrożeniem dla przyrody. Prostym przykładem może być pozostawiona w lesie butelka po słodkim napoju. Zwabione owady, często rzadkie i chronione gatunki, czy inne drobne zwierzęta wchodząc do niej raczej już z niej nie wyjdą. Co więcej niektóre śmieci rozkładając się uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się. 

Zagrożenia wyliczać można długo, a tymczasem niemal każdy śmieć może stać się odpadem i dostać drugie życie. Puszki, opony, plastik, czy szkło możemy i powinniśmy poddawać recyklingowi, bo nikt z nas nie doczeka chwili, kiedy samoistnie się rozłożą. Dlatego Stowarzyszenie Czysta Polska – znane z akcji Czyste Tatry oraz Czysty Bałtyk – wspólnie z Lasami Państwowymi, rozpoczęło nowy projekt. Przy wsparciu z grantu Fundacji Coca-Cola powstała akcja Czyste Lasy, która w sobotę 8 października, dzięki współpracy z urzędem miasta zawita do Niepołomic.

Czyste Lasy to przede wszystkim edukacja. W samym sercu Niepołomic stanie nasze miasteczko ekologiczne, w którym odbędą się warsztaty, spotkania, prelekcje, konkursy, quizy i zabawy dla całej rodziny. Nie zabraknie też ekspertów, znanych ambasadorów oraz influencerów. Dla chętnych, we współpracy z Miastem Niepołomice zapewniamy transport autobusem do Puszczy, w której razem będziemy sprzątać, zdobywać wiedzę i zachęcać innych do tego, aby w naturze zostawiać tylko dobry – niewidoczny ślad – powiedział Maciej Marculanis, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska. 

Nauka ochrony środowiska przez zabawę

Akcja Czyste Lasy w Niepołomicach rozpocznie się o godzinie 10:00. Na rozgrzewkę organizatorzy przewidzieli zumbę oraz tzw. „color run” – bieg połączony z zabawą i obsypywaniem się kolorowymi proszkami holi – tworzonymi tylko z naturalnych składników. Następnie na scenie odbędą się spotkania z gośćmi akcji, które poprowadzi znany z anteny RMF FM oraz RMF Maxxx Irek Jakubek. 

Jednocześnie w miasteczku trwać będą warsztaty, konkursy i animacje. Swoją wiedzą z dziedziny segregacji odpadów, dzielić się będą z uczestnikami eksperci Rekopolu, którzy zaplanowali również rodzinne konkursy. Joanna Studnicka opowie o tym jak gotować zero waste, a znani i lubiani tiktokerzy oraz twórcy youtubowi będą zachęcać do wspólnego sprzątania. Nie zabraknie też ambasadorów, wśród których pojawi się Rafał Sonik. Całe wydarzenie zamknie koncert Marcina Urzędowskiego z zespołem.

Tym wszystkim wydarzeniom towarzyszyć będzie oczywiście sprzątanie lasu. Wolontariusze, którzy zgłoszą się do udziału w akcji otrzymają od organizatorów workoplecaki i bidony 100% rPET, a także worki na śmieci i rękawiczki. Do udziału w wydarzeniu może zgłosić się każdy – mały i duży. Rejestracja odbywać się będzie w miasteczku ekologicznym w dniu akcji – w sobotę, 8 października.

Miasto i Gmina Niepołomice od wielu lat dostrzega problem śmiecenia w lasach i działa na rzecz ochrony środowiska. Wspólnie ze szkołami organizujemy akcje sprzątania, ale też prowadzimy programy ochrony cennych siedlisk, czy tworzymy nowe tereny zielone, które mają spełniać różnorodne funkcje biologiczne. Przykładem są otwarte w czerwcu Błonia Niepołomickie. Łączymy elementy błękitno-zielonej infrastruktury zmniejszając spływ powierzchniowy z miasta, zwiększając retencję poprzez konstruowanie ogrodów deszczowych z nasadzeniami roślin gromadzącymi wodę. To wszystko, aby stworzyć doskonałe warunki do „zamieszkiwania” przez rodzime ptaki, małe ssaki czy owady. Niepołomice główny nacisk kładą na zrównoważony rozwój, na znalezienie kompromisu pomiędzy dynamicznym rozwojem a zapewnieniem zielonej przestrzeni dla mieszkańców, turystów i miłośników przyrody. Akcja Czyste Lasy to ważny element również edukacyjny dla zachowania tej równowagi.   – powiedział Roman Ptak, burmistrz Niepołomic. 

Całodniowy piknik edukacyjny oraz sprzątanie lasu to jednak nie wszystko. Dzięki zaangażowaniu lokalnych szkół, w tygodniu następującym po akcji Czyste Lasy, do Puszczy Niepołomickiej wyruszą również uczniowie. Zaopatrzeni w rękawiczki i worki dadzą dobry przykład i sami przekonają się dlaczego warto utrzymywać nasze lasy w czystości. 

O projekcie Czyste Lasy 

Czyste Lasy to projekt edukacyjny organizowany przez Stowarzyszenie Czysta Polska i realizowany z grantu przekazanego na ten cel przez Fundację Coca-Cola w Atlancie. Partnerem czterech wydarzeń w Giżycki, Lublinie, Niepołomicach i Wieliczce zostały Lasy Państwowe. Na każdym z przystanków nie zabraknie atrakcji oraz edukacji na wesoło – takiej, która najlepiej wpaja nam pozytywne schematy zachowań w naturze. Będą spotkania z influencerami oraz ambasadorami projektu.

Partnerami wydarzenia, które odbędzie się 8 października jest projekt EkoMałopolska oraz Miasto Niepołomice. 

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2022