Józefa Szczurek-Żelazko w Bochni o węglu, cenach prądu oraz środkach dla samorządów

-

W poniedziałek rano na Rynku w Bochni odbył się briefing prasowy, na którym posłanka Józefa Szczurek-Żelazko (szefowa struktur PiS w naszym okręgu) przedstawiła założenia ustaw przyjętych w zeszłym tygodniu przez Sejm, a dotyczących preferencyjnych zakupów węgla oraz gwarantowanych cen energii elektrycznej. Jeszcze w tym tygodniu ustawą ma zająć się Senat.

Skąd samorządy wezmą węgiel?

Przyjęta przez Sejm ustawa przewiduje, że w sprzedaż węgla dla swoich mieszkańców będą mogły zaangażować się samorządy. Gminy będą mogły kupić surowiec po preferencyjnej cenie 1500 zł brutto za tonę, który następnie będą sprzedawać po maksymalnie 2 tys. zł brutto (na wolnym rynku tona kosztuje nawet ponad 3 tys. zł).

– Chciałabym podkreślić: nie będzie sytuacji, w której np. samorządy z południa kraju będą musiały jechać po węgiel na północ, czy do środkowej Polski. To są kłamliwe informacje – mówiła w poniedziałek w Bochni Józefa Szczurek-Żelazko. – W każdym województwie zostanie zorganizowanych kilka punktów, gdzie będzie składowany węgiel i z tych punktów gminy będą mogły bezpośrednio dowozić – albo do miejsc jakie wyznaczą sobie jako miejsca składowania, albo bezpośrednio do mieszkańców. W tej chwili trwają intensywne prace wojewody z samorządowcami, gdzie określane są ilości węgla, które są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego mieszkańcom.

– Chcemy aby każdy mieszkaniec naszego kraju miał zapewniony opał na zimę, aby nie było sytuacji, gdzie osoby – szczególnie te wymagające opieki np. seniorzy – żeby nie mieli możliwości ogrzania swojego mieszkania – dodała Józefa Szczurek-Żelazko i podkreśliła jeszcze raz: – Ustawa gwarantuje opłacalność tego przedsięwzięcia dla samorządów.

Gwarantowane ceny prądu

Posłanka przekazała także szczegóły dotyczące ustawowego ustalenia gwarantowanych do grudnia 2023 roku cen prądu, które ma chronić gospodarstwa domowe, podmioty użyteczności publicznej (szkoły, placówki kultury, szpitale), samorządy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.

Przypomnijmy, że dla gospodarstw domowych ustalono poziom zużycia, dla którego cena zostanie „po staremu” (2000 kWh dla wszystkich, 2600 kWh dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi, 3000 kWh dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników), a energia, która zostanie zużyta ponad ten poziom nie będzie mogła być droższa niż 693 zł za MWh (1 MWh = 1000 kWh).

Dla pozostałych odbiorców uprawnionych maksymalna cena wyniesie 785 zł / MWh.

UWAGA: cena maksymalna dla podmiotów użyteczności publicznej, samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw ma być stosowana w rozliczeniach od 24 lutego 2023 roku.

Środki dla samorządów

Podczas briefingu prasowego Józefa Szczurek-Żelazko mówiła również o tym, że jeszcze w tym roku lokalne władze w całej Polsce otrzymają dodatkowo blisko 13,7 mld zł. Pierwsza transza środków już trafia do samorządów. Będzie to 1/3 z kwoty 13,7 mld zł. Następne transze będą wypłacane w listopadzie i grudniu.

Kwota minimalnego dofinansowania to:

2,9 mln zł dla każdej gminy;
6,1 mln zł dla każdego powiatu;
32,7 mln zł dla każdego województwa.

Jak przekazano dziennikarzom, miasto Bochnia otrzyma 4,84 mln zł, sąsiednie Brzesko 4,26 mln zł, gmina Niepołomice 5,8 mln zł, a Wieliczka 11,88 mln zł.

Pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na zakup źródeł energii, ciepła oraz inwestycje, które poprawią efektywność energetyczną w regionie. Rządowe środki będzie można przeznaczyć również na wydatki bieżące.

Podczas konferencji posłance towarzyszyli samorządowcy, którzy zapewniali, że „tak dużej pomocy dla samorządów, jak za rządów Prawa i Sprawiedliwości, to nigdy nie było” (głos zabrali kolejno: Krystian Hytroś – starosta proszowicki, Henryk Gawor – wicestarosta wielicki, Zbigniew Moskal – wójt gminy Szczurowa w powiecie brzeskim oraz Marek Patalita – radny Rady Powiatu Bocheńskiego).

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

marzec, 2023