BOCHNIA. Radni miejscy zamierzają podjąć rezolucję z apelem do władz kopalni soli w sprawie uruchomienia szybu Sutoris dla celów turystycznych. Taki punkt wprowadzono do porządku obrad już w miniony czwartek, ale okazało się, że tekst trzeba jeszcze uzgodnić.
Pomysł przegłosowania rezolucji pojawił się podczas posiedzenia komisji oświaty, wychowania, sportu i turystyki, które odbyło się dzień przed sesją. Radni poparli wówczas samą ideę, nie ustalając treści. Przygotował ją już podczas sesji radny Jerzy Lysy, członek tej komisji. Projekt trafił do radnych kilka minut przed rozpoczęciem tego punktu obrad.
Zaproponowaną treść rezolucji przeczytał przewodniczący rady Bogdan Kosturkiewicz:
„Projekt rezolucji Rady Miasta Bochnia w sprawie apelu do Kopalni Soli Bochnia o uruchomienie szybu Sutoris dla ruchu turystycznego.
Rada Miasta Bochnia zwraca się do władz Kopalni Soli Bochnia Sp. z o.o. z prośbą o ponowne otwarcie dla ruchu turystycznego szybu Sutoris, jednego z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych obiektów w Bochni. Otwarcie tego szybu nawet dla części turystów odwiedzających kopalnię będzie istotnym czynnikiem rozwojowym w centrum naszego miasta.
Jednocześnie zapewniamy, że remont ulicy Solnej prowadzony w ramach rewitalizacji bocheńskiego Rynku zostanie zakończony w możliwie krótkim terminie. Pragniemy podkreślić, że przystanek autobusowy na placu Pułaskiego znajdujący się w odległości ok. 50 metrów od szybu może być udostępniony dla turystów wycieczkowych na krótkotrwałe postoje w celu zapewnienia wygodnego dowozu i odwozu turystów.
Mamy świadomość, że prowadzenie przez kopalnię dwóch szybów z ruchem turystycznym wymaga zwiększonego wysiłku organizacyjnego i finansowego, jednakże samorząd miasta dołoży starań, aby udzielić kopalni niezbędnej pomocy. Pragniemy bowiem kontynuować wieloletnią, dobrą współpracę obu naszych instytucji funkcjonujących w Górniczo-Królewskim Mieście Bochnia”.
Nie wszystkim radnym spodobała się zaproponowana treść rezolucji.
– Właściwie mogę powiedzieć, że z tego wczorajszego spotkania wspólnym mianownikiem jest tylko intencja, żeby ta współpraca była bardziej owocna – ocenił radny Jan Balicki, członek komisji turystyki.
Swoje uwagi zgłosił też burmistrz Bochni:
– Przystanek autobusowy na pl. Pułaskiego umożliwia zatrzymywanie się autobusów z turystami, więc sprawa jest załatwiona od bardzo długiego czasu. Po drugie zastanowiłbym się nad tym, bo w ciemno będziecie państwo ewentualnie decydować o tym, że będziemy kopalnię soli finansować w jakimś zakresie. Chciałbym, abyście mieli państwo świadomość, że to nie jest obojętne jakie koszty będą tutaj się pojawiały – powiedział burmistrz Stefan Kolawiński.
Zapewnił też: – Miasto z zarządem kopalni soli współpracowało i współpracuje cały czas. Wymiana informacji w zakresie tego co dzieje się, czy będzie się działo w kopalni i mieście, ma miejsce bez przerwy. Trochę dziwi mnie takie podejście do sprawy…
Ostatecznie radna Celina Kamionka, przewodnicząca komisji turystyki, która od początku zdziwiona inicjatywą Jerzego Lysego zwracała uwagę, że sprawa nie jest aż tak paląca, by nie mogła zaczekać do następnej sesji, złożyła wniosek o skierowanie rezolucji do komisji oświaty w celu ponownego ustalenia treści.
Wniosek poparło 17 radnych, 1 był przeciwko, a 3 wstrzymało się od głosu.