Niepołomice. W poniedziałek spotkanie z aktorem Zbigniewem Zamachowskim

-

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach oraz Zamek Królewski w Niepołomicach Spółka z o. o. zapraszają na spotkanie ze Zbigniewem Zamachowskim – aktorem filmowym i teatralnym. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 7 listopada w zamku. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

Zbigniew Zamachowski – aktor filmowy i teatralny, autor muzyki i tekstów piosenek, artysta wszechstronny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1985).

Współpracował z teatrami warszawskimi: Sceną Prezentacje, Dramatycznym, Ateneum im. Stefana Jaracza, Syrena, Polonia, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Do 2018 roku był związany z Teatrem Narodowym, obecnie możemy go podziwiać na scenach Och Teatru, Teatru Polskiego w Warszawie i Teatru Stu w Krakowie. Laureat wielu nagród i wyróżnień, między innymi: Nagroda im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za osiągnięcia aktorskie w teatrze, filmie i na estradzie (1989). Uhonorowany Nagrodą im. prof. Aleksandra Bardiniego na 18. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1997). Laureat wyróżnień Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie – m.in. za rolę Onego II w Piaskownicy Walczaka w reżyserii Dariusza Gajewskiego (2006). Laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za role: Króla w Ludożercy, Wicia w Zadzie wielkiego wieloryba, Piotra w Dotkniętych Wiesława Saniewskiego, Seweryna w Zabij mnie, glino Jacka Bromskiego i Artura Janickiego w Dekalogu. Dziesięć Krzysztofa Kieślowskiego (1989). Laureat nagród za pierwszoplanowe role męskie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: za rolę Tomasza Siwka w Zawróconym Kazimierza Kutza (1994) i Mariana w Przybyli ułani Sylwestra Chęcińskiego (2006). Dwukrotny zdobywca Orła – Polskiej Nagrody Filmowej za rolę Edzia w filmie Cześć Tereska Roberta Glińskiego (2002) i za rolę Jaśka w filmie Zmruż oczy Andrzeja Jakimowskiego (2004). Wyróżniony nagrodą za całokształt twórczości na 9. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy (2011).
Trzykrotny zdobywca Wiktora (1992, 1993, 1997), dwukrotny zdobywca „Złotej Kaczki”, nagrody miesięcznika „Film” (1995, 2002).

Uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi (2005), Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2015) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017).

Szerszej publiczności znany z takich filmów jak “Wielka Majówka”, “Trzy Kolory Niebieski”, “Trzy kolory Biały”, “Zawrócony”, “Zmruż oczy”, “Wiedźmin”, “Pitbull Ostatni pies” czy z ostatnich “Zieja” oraz “Sweat”.

W 2021 roku obchodził jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Od wielu lat odwiedza sceny muzyczne w całej Polsce, gdzie występuje ze swoim recitalem.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

listopad, 2022