🔸 Wybór karty graficznej – na co zwracać uwagę?

Rozglądasz się za kartą graficzną, ale ilość parametrów do porównania przyprawia Cię o zawrót głowy? A może szukasz prezentu dla gracza? Sprawdź, co należy brać pod uwagę przy wyborze karty graficznej.

Solidna karta graficzna to podstawa, jeśli chodzi o płynne działanie gry. Współcześnie wydawane tytuły stawiają na jak największy realizm, aby gracz mógł niemal dosłownie zanurzyć się w świecie gry. Tak więc ruchy postaci muszą być płynne i wiarygodne, woda – migotać w słońcu, a każde źdźbło trawy delikatnie kołysać się na wietrze. Aby to osiągnąć, komputer potrzebuje osobnego układu do generowania grafiki – czyli karty graficznej. Sprawdź, czym się sugerować przy jej wyborze i jak czytać ich oznaczenia. Pamiętaj, że karty graficzne na Black Friday mogą być oferowane po promocyjnych cenach.

Wiele sklepów, w tym Neonet.pl, obniża ceny produktów już na tydzień przed Czarnym Piątkiem. Linki zamieszczone w tym artykule nie pokazują produktów z ich ostatecznymi cenami na Black Friday.

Karta graficzna AMD czy NVIDIA?

Nazwa producenta może już nam wiele powiedzieć. Na rynku dominuje dwóch producentów, których produkty cieszą się uznaniem graczy – AMD (karty graficzne Radeon RX) oraz NVIDIA (karty z serii GeForce GT, GTX i RTX). Te drugie są coraz mniej dostępne – producent niedawno ogłosił zakończenie produkcji kart, pomimo ich dużej popularności.

Czy to koniec kart graficznych EVGA? Przeczytaj tutaj!

Jak czytać oznaczenia?

Cyfra po nazwie modelu oznaczają generację modelu. Przykładowo Radeon RX 6800 XT jest nowszy od Radeon RX 5700 XT. Kolejne cyfry oznaczają segment wydajnościowy – np. GeForce RTX 3070 jest bardziej zaawansowany niż GeForce RTX 3060. Dodatkowe oznaczenia (Ti, Overclocked) mówią o podwyższonych parametrach karty, takich jak wyższe taktowanie procesora.

A może karta pamięci RAM w promocyjnej cenie? Sprawdź dostępne modele!

Wydajność GPU

GPU to inaczej procesor karty graficznej, czyli serce całego układu. Wyższe taktowanie oznacza większą liczbę operacji, którą w ciągu sekundy procesor może wykonać. Przekłada się to m.in. na większą liczbę klatek obrazu wyświetlanych w ciągu sekundy czy płynność ruchu różnych obiektów w grze.

Warto pamiętać, że procesor karty nie wykona całej pracy – aby gra wyświetlała się dobrze, procesor karty musi dobrze współpracować z procesorem komputera. Aby dobrze dopasować GPU do procesora w komputerze, warto poradzić się doświadczonej osoby, np. sprzedawcy w sklepie.

Karta graficzna a moc zasilacza

Moc zasilacza może przesądzać o tym, czy karta w ogóle będzie działała na danym komputerze. Upewnij się, czy wybrana przez Ciebie grafika może być obsługiwana przez peceta, sprawdzając dane techniczne karty.

Pamięć RAM karty graficznej

Karta graficzna posiada własną pamięć RAM, której ilość przekłada się na jakość obrazu, m.in. na rozdzielczość. Do wyświetlania obrazu w jakości HD (1080p) wystarczy już 8 GB pamięci. Jednak w przypadku jakości 4K potrzeba już co najmniej 10 GB pamięci. Gry, które wymagają dużej rozdzielczości obrazu, to np. Wiedźmin, Red Dead Redemption 2, The Last of Us oraz seria GTA.

Najnowsze materiały Partnerów