E-recepta online stanowi świetne rozwiązanie, gdy nie mamy czasu lub fizycznej możliwości, aby udać się do lekarza, natomiast potrzebne jest kolejne opakowanie regularnie przyjmowanych leków. Ile ważna jest e-recepta w porównaniu z jej tradycyjnym odpowiednikiem? Sprawdź.
E-recepta online — co to takiego i jak działa?
E-recepta online to alternatywa dla klasycznej recepty, którą otrzymuje się podczas wizyty w przychodni. Dokument jest wystawiany zdalnie, bez fizycznego udziału pacjenta (podczas teleporady lub wizyty realizowanej w formie czatu przez Internet), następnie jest on przesyłany na konto pacjenta, skąd można go łatwo otworzyć i zrealizować w najbliższej aptece.
E-recepta wystawiana bez wizyty w przychodni może zostać wypisana przez lekarza dowolnej specjalności, dokument można uzyskać także od upoważnionego asystenta medycznego, pielęgniarki, położnej lub felczera. Jeśli osoba starająca się o receptę nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania danego leku i rzeczywiście przyjmuje go stale, procedura uzyskania kolejnego przypisu nie trwa więcej niż kilka minut. W przeciwnym razie lekarz może zasugerować zamiennik dla leku, poprosić o wykonanie dodatkowych badań lub stawienie się na wizycie w gabinecie.
E-recepta — jak wystawić i zrealizować ten dokument?
Zamawianie e-recepty online jest bardzo proste. W tym celu pacjent musi jedynie odwiedzić stronę internetową podmiotu medycznego, który świadczy usługi online i następnie wypełnić zamieszczony tam formularz. Zwykle trzeba podać nazwy leków, które przyjmuje pacjent, a także liczbę opakowań, które pacjent chce zakupić. Dodatkowo może być konieczne udzielenie informacji na temat dotychczas przyjmowanych leków, objawów klinicznych, a także przebytych operacji.
Co dalej? Ostatni krok to uiszczenie opłaty (przelewem, bezpośrednio z karty płatniczej lub BLIKiem) za prywatną konsultację lekarską. Koszt realizacji takiej usługi wynosi zwykle około 100-150 złotych. Po sfinalizowaniu transakcji wystarczy oczekiwać na konsultację z lekarzem, medyk będzie się kontaktował drogą telefoniczną przez Internet, w zależności od wskazanej preferowanej formy wizyty. Dane niezbędne do zakupu zapisanych leków, są wysłane automatycznie na Internetowe Konto Pacjenta po tym, jak e-recepta zostanie wystawione przez lekarza.
Aby zrealizować e-receptę online, można zalogować się na swoim Koncie Pacjenta, z poziomu aplikacji na smartfona lub przeglądarki internetowej. Możliwe jest również wyświetlenie wiadomości przesłanej pocztą e-mail oraz SMS-em. Po udaniu się do apteki wystarczy wyświetlić na ekranie urządzenia kod QR i dać farmaceucie do zeskanowania albo odczytać czterocyfrowy kod recepty i numer PESEL. Następnie można wykupić przepisane leki.
Ile ważna jest e-recepta?
Termin ważności e-recepty online jest taki sam jak w przypadku klasycznych recept. Data ważności nie zależy od formy recepty, lecz rodzaju zdiagnozowanej u pacjenta choroby oraz zaleceń lekarza. I tak:
- antybiotyki przeznaczone do stosowania wewnętrznie trzeba wykupić do 7 dni,
- antybiotyki przeznaczone do stosowania zewnętrznie trzeba wykupić do 30 dni,
- leki narkotyczne trzeba wykupić do 90 dni,
- leki immunosupresyjne trzeba wykupić do 365 dni.
W przypadku schorzeń przewlekłych, takich jak np. cukrzyca lub celiakia, pacjent nie może jednorazowo zrealizować całej recepty, leki należy kupować stopniowo.
Jak sprawdzić, ile ważna jest e-recepta?
To, ile ważna jest e-recepta online, można sprawdzić z poziomu konta IKP. Poza kodem kreskowym e-recepty oraz kodem upoważniającym do zakupu leków znajdują się tam również inne ważne informacje na temat zaleceń lekarza:
- data wystawienia oraz termin ważności e-recepty online,
- dane lekarza, który wystawił receptę,
- nazwa i rodzaj przepisanego leku, jego postać farmaceutyczna (np. tabletki powlekane), zawartość substancji czynnej (w mg) oraz zalecane dawkowanie,
- informacja o przysługującej refundacji.